Latvijā gada vidējā inflācija pērn - 0,1%

Ilustratīvs foto/ Foto: Pixabay.com
Ilustratīvs foto/ Foto: Pixabay.com

Latvijā gada vidējā inflācija pagājušajā gadā bija 0,1%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Vienlaikus 2016.gada decembrī Latvijā patēriņa cenas, salīdzinot ar novembri, pieauga par 0,6%, bet gada laikā - 2016.gada decembrī salīdzinājumā ar 2015.gada decembri - tās palielinājās par 2,2%.

Tostarp pērn decembrī, salīdzinot ar novembri, precēm cenas auga par 0,5%, bet pakalpojumiem - par 0,8%, savukārt 2016.gada decembrī salīdzinājumā ar 2015.gada decembri precēm cenas palielinājās par 1,7%, bet pakalpojumiem - par 3,4%.

Lielākā ietekme uz cenu pārmaiņām decembrī salīdzinājumā ar novembri bija cenu kāpumam pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem, ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem, sakaru grupai, alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem, kā arī cenu kritumam apģērbiem un apaviem.

Mēneša laikā pārtikas un bezalkoholisko dzērienu cenas pieauga par 1,3%. Lielākā ietekme uz cenu kāpumu pārtikas grupā bija svaigiem dārzeņiem. Sadārdzinājās zivis un jūras veltes, piens, cukurs, eļļa un taukvielas, siers, kafija, kefīrs, konditorejas izstrādājumi un jogurts. Savukārt cenas samazinājās žāvētai, sālītai vai kūpinātai gaļai, gaļas izstrādājumiem, brokastu pārslām, miltiem un citiem graudaugiem, kā arī makaronu izstrādājumiem un olām.

Alkoholisko dzērienu vidējais cenu līmenis mēneša laikā palielinājās par 1,1%, ko ietekmēja akcijas noslēgums stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem, vīnam un alum.

Akciju ietekmē apaviem cenas samazinājās par 6,6%, bet apģērbiem - par 2,3%.

Ar mājokli saistītās preces un pakalpojumi decembrī salīdzinājumā ar novembri sadārdzinājās par 0,7%. Salīdzinot ar novembri, dārgāka bija siltumenerģija.

Transporta grupā vidējais cenu līmenis mēneša laikā palielinājās par 1,7%, ko galvenokārt ietekmēja cenu kāpums degvielai par 2,3%. Sadārdzinājās arī pasažieru aviopārvadājumi, personisko transportlīdzekļu apkope un remonts.

Telekomunikāciju pakalpojumu vidējais cenu līmenis mēneša laikā palielinājās par 3,2%, ko noteica cenu kāpums fiksēto un mobilo tālruņu pakalpojumiem.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu kāpums decembrī salīdzinājumā ar novembri bija barībai lolojumdzīvniekiem, grāmatām, farmaceitiskiem produktiem, kā arī restorānu un kafejnīcu pakalpojumiem, bet cenas samazinājās personīgās higiēnas precēm un skaistumkopšanas līdzekļiem, īslaicīgas lietošanas mājsaimniecības precēm, kā arī kompleksajiem atpūtas pakalpojumiem.

Tāpat statistikas pārvaldes dati atklāj, ka lielākā ietekme uz vidējo patēriņa cenu līmeni 2016.gada decembrī, salīdzinot ar 2015.gada decembri, bija cenu kāpumam pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem, ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, sakaru grupai, veselības aprūpei, atpūtai un kultūrai, alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem, kā arī cenu kritumam ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem.

Pārtikas un bezalkoholisko dzērienu vidējais cenu līmenis 2016.gada decembrī, salīdzinot ar iepriekšējā gada attiecīgo mēnesi, palielinājās par 4,8%. Cenas pieauga svaigiem dārzeņiem, cukuram, sieram un biezpienam, gaļai un gaļas izstrādājumiem, sviestam, pienam, kefīram, jogurtam, skābajam krējumam, svaigiem augļiem, konditorejas izstrādājumiem, bezalkoholiskajiem dzērieniem, svaigām vai atdzesētām zivīm, saldumiem, sālim un garšvielām, šokolādei, ievārījumam un medum. Savukārt lētāki kļuva kartupeļi, olas.

Tabakas izstrādājumiem cenas gada laikā pieauga par 5,2%. Alkoholisko dzērienu vidējais cenu līmenis samazinājās par 0,6%, ko galvenokārt ietekmēja cenu kritums alum.

Ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem cenas gada laikā samazinājās par 0,7%. Lētāka kļuva siltumenerģija, dabasgāze, cietais kurināmais. Savukārt sadārdzinājās mājokļa apsaimniekošanas pakalpojumi, atkritumu savākšana, kanalizācijas pakalpojumi, ūdensapgāde.

Vidējais cenu līmenis veselības aprūpei gada laikā palielinājās par 2,9%, ko galvenokārt ietekmēja cenu kāpums farmaceitiskajiem produktiem, zobārstniecības, kā arī ārstu speciālistu pakalpojumiem.

Ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem cenas gada laikā pieauga par 3%, ko galvenokārt ietekmēja cenu kāpums degvielai par 6,7%. Cenas palielinājās arī personisko transportlīdzekļu apkopei un remontam. Savukārt cenas samazinājās pasažieru pārvadājumiem pa jūru, rezerves daļām un piederumiem personiskajiem transportlīdzekļiem.

Vidējais cenu līmenis telekomunikāciju pakalpojumiem gada laikā palielinājās par 5,5%, ko galvenokārt ietekmēja cenu kāpums fiksēto un mobilo tālruņu pakalpojumiem. Lētāki bija interneta piekļuves pakalpojumi.

Kultūras pakalpojumi 2016.gada decembrī salīdzinājumā ar 2015.gada decembri kļuva par 3,2% dārgāki. Cenas pieauga arī daiļliteratūras grāmatām, kompleksajiem atpūtas pakalpojumiem. Cenas samazinājās audio un video iekārtām.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu pieaugums bija ēdināšanas pakalpojumiem, finanšu pakalpojumiem, personīgās higiēnas precēm un skaistumkopšanas līdzekļiem, savukārt cenas samazinājās īslaicīgas lietošanas mājsaimniecības precēm.

Administratīvi uzraugāmās un regulējamās cenas 2016.gadā samazinājās par 0,4%, bet neregulējamās cenas palielinājās par 2,5%.

Jau vēstīts, ka 2015.gadā Latvijā gada vidējā inflācija bija 0,2%.

Viss par: Latvijas ziņas