Banner 980x90

Darba aizsardzības ABC – kā jābūt aprīkotai darba vietai?

Foto: Pexels.com
Foto: Pexels.com
Parasti par darba aizsardzības jautājumiem domājam saistībā ar darba drošības noteikumiem būvlaukumos, kokapstrādes ražotnēs un citās rūpniecības teritorijās. Tomēr darba aizsardzība attiecas arī uz biroja darbiniekiem, veicot darbus savā darba vietā, tieši tāpēc veselībai būtisks jautājums ir arī darba vietas aprīkojums. Šeit atradīsi galvenos punktus, kas jāievēro iekārtojot savu darba vietu pie datora!

Izveido optimālu darba procesu un ievēro pārtraukumus!
Strādājot intelektuālu darbu un lielāko dienas daļu pavadot pie datora, galvenie veselības riski ir fiziskā pārslodze (nemainīga poza, monotons darbs), redzes pasliktināšanās un psihoemocionālā slodze (ātrs darba temps, augsts koncentrēšanās līmenis, lieli darba apjomi u.c.).

Jāatceras, ka nav ieteicams strādāt pie datora bez pārtraukuma ilgāk par 2 stundām un ir jāievēro atpūtas pauzes. Ja viena darba sesija ir stundu ilga, pauzei jābūt 5–10 minūtes, ja tā ilgst divas stundas, pauzei vajadzētu būt 15 minūtes ilgai. Pārtraukumu laikos jāatpūtina acis, neskatoties uz monitoru un veicot mirkšķināšanas vingrinājumus. 

Ja, strādājot pie datora, ir aktīvi jāievada dati un ir liela slodze plaukstām un roku locītavām, jāveic to viegla pašmasāža, ķermeņa augšdaļa jāizkustina un jāpastaipās. Vienmēr ir vērts pastaigāties pa telpām vai ārā svaigā gaisā, izkustinot visu ķermeni.

Ievēro telpu iekārtojuma pamatprincipus!
- Visbiežāk vienā telpā strādā vairāki darbinieki. Būtiski, lai telpu sienas un darba virsmas būtu ar matētu krāsojumu, kas neatspīd un nerada lieku slodzi redzei. Visa veida atspīdumus var novērst pareizi novietojot gaismas ķermeņus, logus aprīkojot ar žalūzijām, kā arī noregulējot datora monitora stāvokli.
- Ja darbiniekiem jāsēž pretim citam kolēģim, datora ekrāni jānovieto ar mugurējām virsmām vienam pret otru.
- Ja darbinieki sēž līdzās, attālumam no viena displeja mugurējās virsmas līdz otra displeja ekrānam jābūtu lielākam par 2 metriem
- Datora displejam jābūt novietotam tieši pret nodarbināto, monitora augšējai malai jābūt novietotai acu līmenī vai nedaudz augstāk, lai galva nav jāliec uz augšu vai leju, lieki sasprindzinot kaklu, plecus un mugurkaulu, kā arī nevajadzīgi pastiprināti koncentrējot redzi.

Darba vietai jābūt pielāgotai konkrētam darbiniekam!
- Apgaismojumam jābūt piemērotam konkrētā cilvēka redzes īpatnībām. Lai pietiekami apgaismotu darbavietu, jāizvēlas lampas ar regulējamu staru kūļa virzienu.
- Datora ekrāns nedrīkst atrasties tieši pretim logam ar spilgtu un neaizsegtu gaismu.
- Ieteicams, lai darba galds nav mazāks par 1200 x 800 mm, bet optimāli 1600 x 1000 mm. Ideālā gadījumā galdam jābūt ar noapaļotām malām, lai atbalstot rokas malas nespiestu locītavas.
- Darba krēslam jabūt stabilam un jānodrošina nodarbinātajam iespēju brīvi kustēties un ieņemt ērtu stavokli, tā sēdekļa augstumam jābūt regulējamam, ieteicams, lai darba krēsls ir viegli grozāms ap savu asi un ar stabilu, piecu riteņu pamatni. Darba krēslam jānodrošina, lai tā atzveltnes augstums un slīpums ir regulējams. Optimāli krēslam jānodrošina muguras atbalsts visā tās garumā.
- Tastatūra ir pagriežama un atdalīta no ekrāna, lai nodarbinatais var atrast ērtu darba stāvokli, novēršot roku un plaukstu nogurumu, tās simboli uz taustiņiem ir pieteikami kontrastaini un ir salasāmi. Platībai tastatūras priekšā ir jābūt pietiekami lielai, lai nodrošinātu atbalstu nodarbinātā rokām un plaukstām.

Svarīgi! Atbilstošs krēsla augstums ir tad, ja sēžot leņķis ceļa locītavā ir lielāks par 90° un pēdas ir novietotas stabili uz grīdas. 

Nodarbinātie var izmantot kāju paliktņus, ja to vēlas. Pēdām ir jābūt stabilā atbalstā pret grīdu, taču ja tas nav iespējams, jālieto kāju paliktņi ar maināmu augstumu (0–150 mm) un slīpumu (0–20°). Kāju paliktņa virsma nedrīkst būt slidena. 

SIA "FN-SERVISS" ir uzņēmums, kas specializējas ugunsdrošības, darba aizsardzības un drošības sistēmu jomā. Šī uzņēmuma filiālēs atrodas Rīgā un Valmierā, kā arī e-veikalā var iegādāties visu vajadzīgo darba drošības aprīkojumu. SIA "FN-SERVISS" mācību centrā "Drošība" var apgūt profesionālās pilnveides programmu "Ugunsdrošība un aizsardzība" (160 stundas), kā arī 60 stundu pamatlīmeņa kursus "Darba aizsardzība".

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)