SMS kredīts un tā galvenās priekšrocības

Foto: Freerangestock.com / Jack Moreh
Foto: Freerangestock.com / Jack Moreh

Par to, ka pastāv tāda aizdevumu iespēja kā SMS kredīts, nebūs dzirdējis vien retais. Patēriņa kredīts, aizdevums, SMS kredīts – tie visi ir dzirdēti finanšu plānošanas rīki. Vēl nekad nav bijis tik vienkārši aizņemties naudu savām iecerēm vai vajadzībām. Taču šī vienkāršība nāk arī ar atbildību – kā ikviens aizņēmums, arī SMS kredīts ir jāatdod. 

Kas ir SMS kredīts?
SMS kredīts ir vienkāršs veids, kādā tiek pieprasīts ātrais kredīts. Kad klients ir reģistrējies kā kredītizsniedzēja klients, atliek vien nosūtīt SMS, lai pieprasītu un saņemtu aizdevumu. Kad kredīts ir atdots, tādā pašā veidā var saņemt nākamo. Tas ir ātrākais un vienkāršākais veids. 

It visās reklāmās, kur tiek reklamēts ātrais kredīts, tiek lietota frāze "aizņemieties atbildīgi, izvērtējot savas iespējas atmaksāt kredītu". Ko īsti šī frāze nozīmē? Ko nozīmē "Aizņemties atbildīgi"? Būtībā tas nozīmē izvērtēt, kādā nolūkā, cik daudz un uz kādu termiņu aizņemties naudu un kā to atdot. Kas ir jāapsver un jāizvērtē pirms šādu finanšu saistību uzņemšanās?

Nolūks – kādēļ ir vajadzīgs SMS kredīts?
Pirmais – neplānoti izdevumi. Tas var būt gan salūzis ledusskapis vai negaidīti no ierindas izgājusi veļas mašīna, gan arī pēkšņa izdevība iegādāties kaut ko iepriekš neplānotu. SMS kredīts ir ātrs glābiņš – viena īsziņa, un līdzekļi jau ir kontā. Reizēm cilvēki šādiem izdevumiem aizņemas naudu no ģimenes vai draugiem, bet tas var radīt nevēlamu spriedzi attiecībās, ja rodas aizķeršanās ar atdošanu. SMS kredīts ir bezpersonisks, Tev nav jālūdz, tikai jānosūta viena īsziņa.
• Otrais – luksusa preces un izklaide. Jā, arī tam cilvēki reizēm izvēlas aizņemties. Lielāku televizoru, jaunāku tālruni, atvaļinājumu tālākās zemēs vai dārgu dāvanu mīļotajam cilvēkam – SMS kredīts var palīdzēt šādus plānus finansēt, ja ir grūti sevi disciplinēt un sakrāt naudu klasiskā veidā. Taču šādiem mērķiem SMS kredīts tomēr nav piemērots, jo var radīt finansiāla rakstura problēmas.
• Trešais – esošu parādsaistību segšana. Arī šī nav laba prakse – nosegt esošu parādu ar jaunu parādu, bet reizēm cilvēki tā izvēlas rīkoties, ja vairs nevar (vai nevēlas) pagarināt termiņu un ir radušās iepriekš neparedzētas atdošanas grūtības.

Kādi jautājumi sev ir jāuzdod pirms kredīta ņemšanas?
Lai arī kāds būtu Tavs motīvs aizņemties, rūpīgi izvērtē nepieciešamību, jo tā nauda, kas ir paņemta, jebkurā gadījumā būs jāatdod. Pirms aizņemies naudu, uzdod sev šos jautājumus:
• Vai iemesls ir pietiekami svarīgs, lai aizņemtos naudu? Vai vajadzība ir pietiekami nopietna un neatliekama?
• Vai ir kāds cits veids, ne tikai SMS kredīts, lai risinātu situāciju?
• Kāds ir mans plāns B, ja neizdosies atdot naudu noteiktajā termiņā?
• Vai mani ienākumi ir pietiekami, lai atdotu naudu noteiktajā termiņā?
• Kā novērtēt, vai ienākumi ir pietiekami, lai SMS kredīts vai ātrais kredīts neradītu grūtības?
I
r vairāki vienkārši veidi, kā aptuveni saprast, vai SMS kredīts neradīs liekus sarežģījumus vēlāk, kad to būs jāatdod. Banku darbinieki uzskata, ka ikmēneša kredītsaistību apmēram nevajadzētu pārsniegt vienu trešo daļu no personas ikmēneša ienākumiem. Tā ir vienkāršota formula un nebūt nav universāla, jo nederēs cilvēkiem, kam jau ar esošajiem ienākumiem nepietiek, lai segtu savas pamatvajadzības, tādēļ pret šo formulu vajadzētu izturēties ar piesardzību.

Tāpat ir vērts padomāt, kam pašlaik tiek tērēta nauda un no kā nāksies atteikties, kad būs jāatdod kredīts. Vai ir kādi izdevumi, kurus var atlikt? Vai arī – mainīt kādu ieradumu, kurš palīdzes ietaupīt. Piemēram, Tu apmeklē sporta zāli un maksā par katru reizi atsevišķi, kā arī izmanto privātā trenera pakalpojumus. Ietaupīt šajā situācijā var, iegādājoties abonementu un izpildot trenera ieteikto programmu patstāvīgi. 


Kādi ir galvenie ieguvumi, izmantojot iespēju SMS kredīts?
Lai arī aizņemšanās ir lēmums, kas jāpārdomā rūpīgi, ir vairāki iemesli, kāpēc ātrs kredīts var būt noderīgs risinājums. 
Nav jālūdz nauda tuviniekiem. Jebkādas materiālas attiecības ar tuviniekiem var tās nelabvēlīgi ietekmēt, tādēļ naudas darījumiem vienmēr labāk izvēlēties bezpersonisku iespēju – kredītiestāde nekautrēsies atgādināt, ka aizdevums ir jāatdod, kā arī kredītiestādes darbinieks nepāries uz pretējo ielas pusi, Tevi ieraugot, ja pirms tam būsi lūdzis atmaksas termiņa pagarinājumu. Bizness ir bizness.
Aizdevumu var saņemt salīdzinoši ātri – SMS kredīts apstiprinātiem klientiem tiek izsniegts pārdesmit minūšu laikā (ja Tavs bankas konts ir vienā bankā ar aizdevēja kontu).
Aizdevuma termiņu ir iespējams pagarināt. Ja kredītu tomēr nav iespējams atdot noteiktajā laikā, atmaksas termiņu ir iespējams pagarināt. Bet jārēķinās, ka tas ir maksas pakalpojums. Jo ilgāk tiks atlikta kredīta atmaksa, jo vairāk par to tiks maksāts. Līdz ar to – ja nu tomēr kredīts ir jāpagarina, noteikti uzreiz atliec daļu no algas šim nolūkam, lai nenāktos atdot pārmērīgi lielu daļu no nākamā mēneša ienākumiem.

Kādas var būt sekas, ja neizdodas atdot aizdevumu?
Aizdevuma neatdošanai ir visai nopietnas sekas. Arī par tām ir jāpadomā, pirms tiek paņemts SMS kredīts.
Pirmkārt – parāds nekur nepazūd. Tas saglabājas un krāj procentus, līdz ar to – jo ilgāk netiek atdots, jo vairāk būs jāatdod. 
• Otrkārt – sabojāta kredītvēsture. Tas nozīmē, ka parādnieks nevarēs saņemt nevienu citu kredītu vai līzingu, kamēr parāds nebūs atdots un nebūs pagājis vismaz gads kopš atdošanas brīža. Jā, pat jaunu mobilo tālruni uz nomaksu iegādāties nevarēs. 
• Treškārt – parādu piedzinēji. Tas nav nekas patīkams, kā arī visi ar parādu piedziņu saistītie izdevumi tiek piedzīti no parādnieka. Tādēļ vien ir vērts papūlēties laikus pildīt savas saistības un neiekulties tādās parādsaistībās, kuras nav iespējams dzēst.

Kā SMS kredīts vai cits ātrais kredīts ietekmē kredītvēsturi?
SMS kredīts vai ātrais kredīts pats par sevi nav ne labs, ne slikts. Ja Tev ir ieradums laiku pa laikam aizņemties, lai sagaidītu algu, bet no algas kredīts tiek nekavējoties nomaksāts, tas nekādā veidā neietekmē tavu kredītvēsturi. Kāpēc tas ir svarīgi? 

Jebkādas laikus izpildītas vai neizpildītas finanšu saistības ietekmēs to, cik viegli vai grūti būs saņemt aizdevumus nākotnē. Piemēram, ja vēlēsies paņemt hipotekāro kredītu mājokļa iegādei, banka vēlēsies zināt, kādi ir Tavi finanšu paradumi un vai gadījumā, ja ņem ātros kredītus, Tu tos laikus arī atmaksā.

Ja vēlies uzzināt vairāk par to, kas ir SMS kredīts, ielūkojies vietnē viasms.lv un uzzini vairāk jau tūlīt!