Alus ražotāji: Akcīzes nodokļa pieaugums atspoguļosies gala cenās
Akcīzes nodokļa pieaugums atspoguļosies gala cenās un ierobežos alkohola pieejamību, aģentūrai LETA apstiprina alus darītavu AS "Aldaris" un AS "Cēsu alus" pārstāvji.Tiesa, viņi nevar atklāt, par cik procentiem varētu pieaugt gala cena, taču piebilst, ka tas būs atkarīgs no katra ražotāja un viņa izvēlētās tirgus stratēģijas un cenu politikas.
Neskatoties uz akcīzes pieaugumu, kā arī cenas pieaugumu, abi ražotāji šīs izmaiņas atbalsta.
"Atzinīgi vērtēju to, ka šobrīd pieņemts lēmums par plānotu un prognozējamu akcīzes nodokļa paaugstināšanas kursu. Lai gan paaugstinājums vairāk nekā 20% nodokļa likmei tieši alum nav mazs, tomēr uzskatu, ka prognozējama un savlaicīgi plānota nodokļu politika veicina stabilu uzņēmuma darbības plānošanu pārredzamā laika periodā," norāda "Cēsu alus" valdes priekšsēdētāja Eva Sietiņsone-Zatlere.
Bet uzņēmuma "Aldaris" valdes priekšsēdētājs Margus Kasteins atzīmē, ka līdzšinējā citu valstu prakse rāda, ka produktu cena ir viens no galvenajiem produktu izvēles kritērijiem un, paaugstinoties produkta cenai, tā patēriņš krītas.
"Arī Latvija nav izņēmums, jo pašreizējos ekonomikas apstākļos cena ir viens no svarīgākajiem produktu izvēles kritērijiem, it īpaši jauniešiem. To apstiprina arī pārdošanas rādītāji, jo populārākās alus šķirnes un citi alkoholiskie dzērieni ir tie, kuriem ir zemākās cenas un tiek piemērotas cenu atlaides. Līdz ar to efektīvākais veids, kā ierobežot alkohola patēriņu, ir alkohola finansiālās pieejamības ierobežošana," uzsver Kasteins.
Viņš arī norāda, ka patlaban Lietuvā vidēji akcīzes nodokļa likme ir zemāka, Igaunijā tā vidēji ir augstāka nekā Latvijā.
Savukārt Sietiņsone-Zatlere skaidro, ka, piemēram, sidram Latvijā ir vismaz divas reizes augstāks akcīzes nodoklis nekā citās Baltijas valstīs, kas vietējos ražotājus padara nekonkurētspējīgus Baltijā. "Tāpēc šobrīd izstrādātais sidra akcīzes nodokļa projekts samazinātu šīs krasās atšķirības Baltijas reģionā."
Jāatzīmē, ka valdošās koalīcijas partijas konceptuāli vienojušās par akcīzes nodokļa likmes paaugstināšanu alkoholiskajiem dzērieniem no šā gada 1.jūlija.
Vienošanās paredz, ka akcīzes nodoklis vīnam varētu pieaugt par 9,3%, raudzētiem dzērieniem ar spirta saturu virs 6% un raudzētiem dzirkstošiem dzērieniem ar spirta saturu līdz 6% - arī par 9,3%, bet dzērieniem ar spirta saturu līdz 6%, kas nav dzirkstošie raudzētie dzērieni, akcīzes nodokļa likme varētu samazināties par 45,3%.
Akcīzes nodoklis alum varētu tikt palielināts par 22,6%, starpproduktiem atkarībā no spirta satura akcīzes nodoklis varētu pieaugt par 9,3% un 10,4%, bet spirtam un pārējiem alkoholiskajiem dzērieniem - par 1,7%.
Pašlaik spēkā esošā akcīzes nodokļa likme vīnam ir 64,03 eiro par 100 litriem, bet pēc 1.jūlija tā palielināsies līdz 70 eiro, tāpat no 64,03 eiro līdz 70 eiro varētu pieaugt akcīzes nodoklis arī raudzētiem dzērieniem ar spirta saturu virs 6% un raudzētiem dzirkstošiem dzērieniem ar spirta saturu līdz 6%. Savukārt raudzētiem dzērieniem, kas nav dzirkstošie un ir ar spirta saturu līdz 6%, akcīzes nodoklis varētu samazināties no 64,03 eiro par 100 litriem līdz 35 eiro.
Savukārt akcīzes nodoklis alum varētu pieaugt no 3,1 eiro par 100 litriem līdz 3,8 eiro, starpproduktiem ar spirta saturu līdz 15% - no 64,03 eiro līdz 70 eiro, bet starpproduktiem ar lielāku spirta saturu - no 99,6 eiro līdz 110 eiro. Savukārt akcīzes nodoklis spirtam un pārējiem alkoholiskajiem dzērieniem varētu tikt palielināts no 1337,5 eiro par 100 litriem līdz 1360 eiro.
Akcīzes nodokļa likmes alkoholam varētu palielināt arī 2016.gada 1.aprīlī un 2017.gada 1.aprīlī. Piemēram, akcīzes nodoklis alum 2016.gadā varētu tikt palielināts vēl par 10,5%, bet 2017.gadā - vēl par 4,8%, līdz tas sasniedz 4,4 eiro par 100 litriem, bet akcīzes nodokli vīnam plāno palielināt par 5,7% 2016.gadā, kā arī par 5,4% 2017.gadā. Uz sarakstu