Banner 980x90

Aptauja: Vairums uzņēmumu izmanto ne pārāk sarežģītas internetbankas paroles

Ilustratīvs foto/ Foto: Stock.XCHNG
Ilustratīvs foto/ Foto: Stock.XCHNG

Divas trešdaļas jeb 72% Latvijas uzņēmumu ieejai internetbankā izmanto vienkāršas vai vidēji sarežģītas paroles, liecina bankas "Citadele" un tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centra SKDS pētījums "Citadele Index".

Savukārt piektdaļa jeb 21% aptaujāto uzņēmumu atzīst, ka ir nodrošinājušies ar ļoti sarežģītu paroli, piemēram, tādu, kas sastāv no lielajiem un mazajiem burtiem, cipariem un speciālajiem simboliem un ir vismaz desmit simbolus gara. 7% aptaujāto nevarēja atbildēt uz šo jautājumu.

Lai arī datordrošības jautājums kļūst aktuālāks, pētījums rāda, ka pastiprinās tendence izmantot vienkāršākas paroles. Pirms gada par 2% vairāk uzņēmēju atzina, ka izmanto ļoti sarežģītas paroles, bet tagad pētījumā par 8% vairāk uzņēmēju atzina, ka izmanto salīdzinoši vienkāršas paroles, piemēram, tādas, kur netiek izmantoti cipari un speciālie simboli vai arī kur tiek izmantoti tikai cipari un kas ir salīdzinoši īsas.

"Darba dunā ne vienmēr ir viegli atcerēties sarežģītas paroles. Un, jo vairāk ierīces izmantojam, jo vairāk paroles nepieciešams atcerēties, tāpēc cilvēki tās izvēlas vienkāršākas," pētījuma rezultātus komentē bankas "Citadele" valdes loceklis Kaspars Cikmačs. Tomēr drošības jautājumiem ir vērts pievērst nopietnu uzmanību, tāpēc viņš min vienkāršu ieteikumu. Lai izveidotu sarežģītu paroli, ko viegli atcerēties, Cikmačs iesaka iedomāties kādu sev mīļu dzejoli vai dziesmu, piemēram, "Ak, eglīte, ak, eglīte, Tu pastāvīga esi". Veidojot paroli, jāraksta tikai katra vārda pirmais burts un jāpievieno cipars. Šajā piemērā sanāks: AeaeTpe16. Šāda parole ir pietiekami sarežģīta, samērā grūti uzminama, bet to var viegli atcerēties, ja zināma šī dziesma. Cikmačs mudina atcerēties, ka katrā vietā ir jābūt citai parolei, lai ļaundari, uzzinot vienu paroli, kādai vājāk aizsargātai sistēmai nevar piekļūt. Paroles var veidot līdzīgas, bet tajā pašā laikā svarīgi, lai tās atšķiras vismaz ar pāris simboliem.

"Kamēr drošu paroļu veidošanu vēl nav aizstājušas tehnoloģijas, jau tagad varam piedāvāt klientiem ērtu un drošāku iekārtu, lai autorizētos internetbankā, - "MobileScan". Jaunā autorizācijas ierīce ir integrēta "Citadeles" mobilajā aplikācijā un ir pieejama visiem, kam ir viedtālrunis vai planšetdators ar "Android" vai "AppleiOS" operētājsistēmu. Tas ir ērts veids bankas attālināto pakalpojumu izmantošanai bez kodu kartes vai kodu kalkulatora," uzskata Cikmačs. Viņš skaidro, ka jaunā iekārta ieviesta arī tāpēc, lai sekotu Eiropas Savienībā noteiktajām prasībām visām bankām no 2017.gada kodu kartītes aizstāt ar citām autorizācijas ierīcēm. No nākamā gada bankas ievērojami samazinās limitus maksājumiem, kurus varēs veikt, autorizējoties ar kodu karti.

Pētījumu centra SKDS veiktā aptauja norisinājās 2015.gada nogalē, un tajā piedalījās 750 Latvijas uzņēmumu vadītāji.

"Citadeles" lielākais akcionārs ir Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banka, kuras īpašumā ir 25% mīnus viena akcija, savukārt pārējie 75% plus viena akcija pieder grupai starptautisku investoru, kurus pārstāv investīciju kompānija "RipplewoodAdvisors LLC".

"Citadeles" grupa tiek pārvaldīta no Latvijas, un tās meitasuzņēmumi un filiāles darbojas Latvijā, Lietuvā, Igaunijā un Šveicē.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)