Bankās atjaunojies noguldījumu kāpums
Pēc samazinājuma gada pirmajā mēnesī februārī ir atjaunojies banku piesaistīto noguldījumu kāpums, uzkrājumus ir palielinājuši gan uzņēmumi, gan mājsaimniecības. Savukārt banku iekšzemes kredītportfelis ir nedaudz samazinājies, kredītu gada samazinājuma tempam gandrīz nemainoties, vietnē "makroekonomika.lv" raksta Latvijas Bankas ekonomists Vilnis Purviņš.Februārī kopējais banku piesaistīto iekšzemes noguldījumu atlikums palielinājās par 1,2%, daļēji atgūstot janvārī zaudēto un nostiprinot gada pieauguma rādītāju.
Būtiski augot nefinanšu uzņēmumu un mērenāk - mājsaimniecību noguldījumiem, kopējais banku piesaistīto iekšzemes noguldījumu atlikums pārsniedza pagājušā gada atbilstošā perioda līmeni par 4,9%, tai skaitā mājsaimniecību noguldījumu līmeni par 9,3% un nefinanšu uzņēmumu noguldījumu - par 0,1%.
Eirozonas rezidentu noguldījumi uz nakti Latvijas kredītiestādēs februārī palielinājās par 1,7%, noguldījumi ar noteikto termiņu līdz diviem gadiem - par 2,1% un noguldījumi ar brīdinājuma termiņu par izņemšanu - par 2,3%.
Banku iekšzemes kredītportfelis, tostarp gan kredīti nefinanšu uzņēmumiem, gan mājsaimniecībām, februārī samazinājās par 0,5%. Kredītu gada samazinājuma temps veidoja 4,5%, tai skaitā nefinanšu uzņēmumiem izsniegtajiem kredītiem 6,1% un kredītiem mājsaimniecībām 5,8%.
Kā raksta Purviņš, piesaistīto noguldījumu pieaugums februārī liecina, ka gan uzņēmēji, gan mājsaimniecības, neraugoties uz tautsaimniecības izaugsmes palēnināšanos, joprojām atrodas pietiekami komfortablā stāvoklī, lai palielinātu uzkrājumus savos banku kontos. Piesardzīgā attieksme pret tēriņiem šajā situācijā dod pamatu gaidīt noguldījumu pieaugumu arī turpmākajos mēnešos, īpaši mājsaimniecību sektorā.
Saspringtā situācija ārējā pieprasījuma jomā turpina bremzēt uzņēmēju kreditēšanas aktivizēšanos. Tomēr martā spēkā stājušies likumu grozījumi, kas paredz iespēju saņemt mājokļa kredītu ar vai bez "nolikto atslēgu" iespējas, kā arī Eirosistēmas veiktie monetārās stimulēšanas pasākumi, tostarp 9.martā sāktā aktīvu pirkšanas programma, varētu nodrošināt labvēlīgākus apstākļus kreditēšanas attīstībai, prognozē Latvijas Bankas ekonomists. Uz sarakstu