Barons: Cilvēkus vērtē pēc ienākumiem, neparēķinot, cik strauji aug izdevumi
![](http://img.pilseta24.lv/media/816x610/pilseta24-news-archive/1346/1346492.jpg)
Pašlaik Latvijā cilvēkus nevērtē pēc nepieciešamības izdot, bet gan pēc ienākumiem, - komentējot parādu apjomu par apkuri un plānoto nodokļu paaugstināšanu, Latvijas Radio sacīja Latvijas Pašvaldību savienības padomnieks Paulis Barons.
Barons norādīja, ka pašlaik visaktuālākā ir sociālā budžeta problēma, gada beigās sāks trūkt naudas pabalstiem. Pirmajā pusgadā jau iztērēti 77% no pabalstiem gadā paredzētā finansējuma."Parādu jautājumā stāvoklis ir nopietns, strauji cēlušās kurināmā cenas, tas rada iedzīvotajiem lielākus izdevumus. Neviens nerēķina, ka cilvēkam nemitīgi nāk klāt izdevumi," skaidro Barons un piebilst, ka šādā situācijā nav jāmeklē vainīgie, bet problēmas cēlonis, un jādomā, kā to risināt.
Barons uzsver, ka, protams, parādi ir jācenšas nomaksāt. Viņaprāt, parādu pieaugums pašlaik nav saistīts ar galvenokārt ar to, ka būtu palielinājies ļaunprātīgo nemaksātāju, kaitnieku skaits, drīzāk gan ar ekonomiskajiem apstākļiem. "Cilvēkam arvien biežāk nākas izvēlēties: šodien paēst vai nomaksāt kādu rēķinu," saka LPS padomnieks.
Pamatā ir divas nemaksātāju grupas: vieni līdzīgi kā randiņus vienmēr nokavē rēķina apmaksas termiņu vai nemaksā, otra - lielākā grupa - vienkārši nevar to samaksāt. Pašvaldības iespējamo palīdzību Barons saskata siltumapgādes organizēšanā. "Siltumuzņēmumi lielākā daļa pieder pašvaldībai pilnībā vai daļēji. Ja par iepriekšējo sezonu jau ir parāds par apkuri, uzņēmumam nav par ko iepirkt kurināmo, - pašvaldība aizņemas Valsts kasē naudu, subsidē uzņēmumu," skaidro Barons.
"Ja cenas kāpj, pašvaldībai jāorganizē, lai cilvēki nenosaltu, jo pabalstu jau maznodrošinātajam nedod siltumapgādei. Trūcīgajiem piešķir dzīvokļa pabalstu, kur tikai viena trešā daļa ir paredzēta maksājumu daļējai segšanai par apkuri," saka Barons.
LPS padomnieks prognozē, ka apkures tarifi varētu paaugstināties, līdz ar to pieaugs arī trūcīgo un maksātnespējīgo cilvēku skaits. "Ļoti liela daļa cilvēku dzīvo savās mājās, tiem pabalsti nepienākas, par tiem neviens nedomā, jo, redz, viņš taču ir bagāts, dzīvo savā mājā. Bet tas, ka tajā mājā varbūt ir auksts un malkas nav, nevienu neinteresē," saka Barons.