Intervija: Alise Putraima par fitnesu Limbažu novadā

Foto: Artūrs Lūkins un Billijs Locs
Foto: Artūrs Lūkins un Billijs Locs

Alise Putraima ir fitnesa trenere no Limbažu novada, kas vada pašas veidotu sporta domu biedru grupu "Limbaži ACTIVE". Tāpat Alise nesen kļuva par Sieviešu skrējiena vēstnesi. Lai uzzinātu vairāk par viņas fitnesa aktivitātēm, pilsētas informācijas portāls Limbazi24.lv aicināja Alisi uz sarunu. 

Pastāsti nedaudz par sevi. Ar ko nodarbojies un kas esi pēc profesijas? 

Mani sauc Alise, esmu 24 gadus jauna, dzīvoju laukos, netālu no Limbažiem. Nodarbojos ar cilvēku fiziskās un garīgās pašsajūtas uzlabošanu un pilnveidošanu, strādājot par fitnesa treneri, kas arī ir mana profesija. Šobrīd vadu grupu nodarbības Limbažos, Alojā un Liepupē. Vasaras sezonā organizēju "Fitness Dabā" nometnes. Brīvajā laikā aizraujos ar skriešanu, patīk piedzīvojumi, pārgājieni un velobraucieni dabā.

Kad sāki nodarboties ar fitnesu un kas tajā piesaista?  

Ar fitnesu sāku nodarboties pirms sešiem gadiem. Pēc dabas esmu radoša personība un, godīgi sakot, sākumā tas mani nepiesaistīja. Uzsākot studijas un sportojot labā kompānijā, sapratu, ka tā ir daļa manas būtības. Sports ar laiku radīja atkarību, kurā esmu iekšā vēl līdz šai dienai. Esmu laimīga un apmierināta ar savu darbu un hobiju reizē, kas dod man lielu gandarījumu. Grupu nodarbībās ir savstarpēja mijiedarbība starp mani un cilvēkiem, kas apmeklē treniņus, - tas dod spēku, degsmi darboties tālāk un apzināšanos, ka esmu īstajā vietā.

Vai bez fitnesa treniņiem paralēli nodarbojies ar ko citu? 

Jau gadu nenodarbojos ar blakus peļņas avotiem, tā vietā pilnībā nododos treneres darbam. Esmu sapratusi, ka dzīvot "vāveres ritenī" - skriet pakaļ laikam un naudai – nav priekš manis. Vēlos dzīvot un baudīt dzīvi, nodarboties ar vienu lietu, lai varētu to darīt pietiekami kvalitatīvi un ar visu sirdi. Esmu uzaugusi laukos, tāpēc mājas darbi un saimnieciskā puse man nav sveša. Patīk stādīt un darboties dārzā, vasarā pļaut zāli, rūpēties par apkārtējo vidi, vienkārši elpot svaigu gaisu un mīlēt dabu. Ļoti patīk gatavot ēst, meistarot dažādas kūkas, palutināt savus mīļos. Nu jau otro gadu nodarbojos ar biškopību. Tas nav nācis kā mantojums, bet pilnīgs sākums no "nulles", tāpēc papildus šobrīd mācos par bitenieci Latvijas Biškopības biedrības rīkotajos kursos, kur iegūstu pareizu praksi.

Kā nāca ideja par "Limbaži ACTIVE"? 

Pirms trim gadiem, kad vēl dzīvoju un studēju Rīgā, paralēli sāku vadīt treniņus Limbažos, jo šeit dzīvoja mans draugs. Pagāja aptuveni gads, kad nostabilizējās pietiekošs klientu loks. Attīstot savu profesiju, apmeklējot dažādus kursus, sapratu, ka gribas ko vairāk. Sāku vadīt dažādas fitnesa nodarbības un sapratu, ka Limbažiem nepieciešamas jaunas vēsmas, jo arī pati, kad vēlējos aiziet kaut kur patrenēties, konstatēju, ka iespēju ir maz. Atšķirība starp fitnesa pasauli Rīgā un Limbažos bija diezgan liela. Vēlējos vairot limbažnieku aktivitāšu klāstu un biju gatava sākt. Zināju, ka informācijas par treniņiem un to veidiem ir pārāk maz. Nelielu pieredzi biju ieguvusi veidojot un reklamējot "Fitness Dabā" nometnes un nolēmu, ka vēlos komunicēt un apvienot savus treniņu dalībniekus vienuviet. Izveidoju portālā facebook.com lapu "Limbaži ACTIVE", kas sākumā bija plānota, kā visiem pieejama lapa par limbažnieku aktivitātēm, bet nu tā ir kļuvusi par manu personīgo lapu, kur lielākoties komunicēju un informēju klientus par treniņiem un plānotajiem pasākumiem.

Kāda veida treniņi tiek pasniegti? 

Šobrīd pasniedzu spēka pilates, aerobiku, apļa treniņus un funkcionālos treniņus.

Kā norisinās treniņi? Vai tie katru reizi ir atšķirīgi? 

Standartā treniņam ir iesildīšanās, atsildīšanās un galvenā daļa. Man personīgi, ļoti patīk intensīvie treniņi, kad skan skaļa mūzika. Tajos var no sirds iztrakoties, kārtīgi izsvīst, nodot savu enerģiju, saņemt pozitīvu smaidu un doties mājās nedaudz noguris, bet laimīgs. Pozitīvi uzlādē arī treniņi stadionā, kad norit dažādi vingrinājumi pāros. Tas ir ļoti jautri, neierasti un spēcīgi reizē.

Treniņu koncepts attiecīgajam treniņu veidam parasti ir viens, bet vingrinājumi citi, tie atkārtojas periodiski, bet ne katrā nākamajā treniņā. Man nepatīk atkārtoties - ja tā ir, pati neesmu apmierināta ar savu darbu un pēc treniņa nejūtos gandarīta. Katru dienu plānoju treniņu savādāku.

Pēc attēliem lapā spriežu, ka treniņos piedalās tikai daiļā dzimuma pārstāves. Vai tas tā ir un vai neesi domājusi piesaistīt arī vīriešus? Vidēji, cik cilvēki treniņus apmeklē? 

Vīrieši apmeklē, bet ļoti maz. Esmu aicinājusi arī vīriešus pievienoties. Salīdzinoši ar Rīgas klubiem, augstas intensitātes grupu nodarbībās 50% vai vairāk apmeklētāju ir vīrieši. Limbažnieku vīrieši, iespējams, ir pārāk kūtri vai aprobežojas ar trenažiera zāli. Viņi nezina, ko palaiž garām.

Intervija: Alise Putraima par fitnesu Limbažu novadā

Vidēji zālē parasti ir virs 10 apmeklētajiem. Kad esam virs 20, tad vietas ir ļoti maz. Āra treniņos apmeklētāji parasti ir ap vai virs 20. Šāds skaits mani apmierina, jo vēlos katram dot to labāko no sevis un pievērst katram uzmanību, lai tehniski visi vingrinājumi noritētu pareizi.

Kādi ir "Limbaži ACTIVE" plāni šai vasarai? 

Noteikti plānojas enerģiski, jautri un spēcīgi treniņi Limbažu stadionā. Būs arī kāds velobrauciens un pārgājiens. Jau pavisam drīz sāksim skriešanas koptreniņus iesācējiem ar mērķi gatavoties sieviešu skrējienam, kas notiks svētdien, 12.jūnijā, Mežaparkā. Tur startēsim kā komanda ar "Limbaži ACTIVE" vārdu. Aicināta būs jebkura sieviete, pat bez pieredzes skriešanā. Motivēsim viena otru un sasniegsim savu mērķi 5km vai 7,5km distancei. Sezonu noslēdzot, atkal organizēsim pasākumu ar ugunskuru un pirtiņu. 

Kā izdomāji pieteikties par Sieviešu skrējiena vēstnesi? Kas Tev kā vēstnesei ir jādara? 

Sakarā ar to, ka aktīvi nodarbojos ar sportu, ilgi nedomājot, pieteicos. Man ir jāaicina, jāmotivē sievietes aktīvam dzīvesveidam un skrējienam Mežaparkā. Tā jau ir daļa no manas ikdienas, tāpēc tas man problēmas nesagādā.

Kas ir nometne "Fitness Dabā"? Kā radās ideja par to? 

"Fitness Dabā" ir piedzīvojums Latvijas laukos trīs dienu garumā, kurš šobrīd pieejams tikai daiļā dzimuma pārstāvēm. Nometne norisinās trīs dienas, kurās mēs izbaudām dažādus fitnesa nodarbības veidus - dejojam zumbu, izvērtējam spēkus funkcionālajos un cross fit treniņos. Jogas un relaksācijas nodarbība notiek jūras krastā. Katrā nometnē piedalās citi treneri, lai veidotu dažādību un gūtu pēc iespējas vairāk iespaidu. Tāpat notiek arī dažādas interešu lekcijas – par kosmetoloģiju, par pirti, par ārstniecības augiem, par dažādām uztura niansēm un citām sievietēm interesējošām tēmām, kā arī piedalāmies dažādās meistarklasēs. Abu vakaru neaizstājama sastāvdaļa ir pirts rituāls sertificētu pirtnieku pavadībā. Izbaudām arī "zaķīšu" vai tautā saucamo "čigānu" pirti, kur dalībnieces nododas kolektīvam pērienam pirtnieka pavadībā. Pēc pirts ir iespēja relaksēties, izvēloties sev vēlamu masāžas piedāvājumu. Un paralēli visam dabas baudīšana, izbraucieni ar laivu un jaunu cilvēku iepazīšana. Tā ir aizbēgšana no ikdienas rutīnas, motivācija sākt kaut ko jaunu. Tas ir kā mazs ceļojums.

Neaizstājamā mīlestība pret visu dzīvo lika man meklēt alternatīvas darbam fitnesa klubā. Nometnes ideja sakumā bija pāris klusi vārdi ģimenes lokā, sēžot pašmāju ezera krastā un sapņojot par notikuma vietu, kas tobrīd atradās man zem kājām. Taču šobrīd manos laukos ir jāpiestrādā pie pilnveidošanas procesiem, tāpēc, līdz ko iepazinos ar viesu namu "Dzirnavas", sapratu, ka nometnei šī vieta ir vairāk kā piemērota. Tālāk palēnām manā dzīves taciņā nostājās cilvēki, kuri bija un ir mani lielākie atbalstītāji, kas šobrīd arī ir mana uzticamā komanda.

Intervija: Alise Putraima par fitnesu Limbažu novadā

Pēc Tavām domām, vai Limbažos ir pietiekami daudz un kvalitatīvu iespēju sportot?

Varbūt ne pietiekoši daudz, bet, manuprāt, izvēles iespējas ir.

Kura ir Tava iemīļotākā sportošanas vieta? 

Daba mani ļoti iedvesmo un liek justies dzīvākai par dzīvu, tāpēc ļoti patīk sportot savas mājas pagalmā. Nekur nav jābrauc, nav jāgatavojas - vienkārši izej pa mājas durvīm un izmanto savu pagalmu kā sporta zāli. Reizēm gan aizbraucu pasportot arī uz Limbažu stadionu, ja nepieciešams veikt kādu īpašu skriešanas intervāla treniņu, jo tur to ir izdarīt vieglāk. Patīk vieta, kur tas atrodas, un sarkanais skrejceliņš dod papildus motivāciju mājās nedoties, pirms neesi izpildījis plānoto. Un, protams, manas mīļās skriešanas takas, ceļi un celiņi. Vislabāk dodu priekšroku grants ceļam putnu dziesmu pavadījumā.