Banner 980x90

Laikraksts: Pēc mēneša maize maksās vismaz divus trīs santīmus dārgāk

Šīs vasaras skarbo dabas apstākļu dēļ daudzviet Eiropas kontinentā cieta labības sējumi. Lai gan graudu rezerves ir saglabājušās no agrākajiem gadiem, tomēr strauji pieaugusī labības cena patlaban izraisa ķēdes reakciju – industriālajiem patērētājiem dārgāki kļuvuši milti un jau pavisam drīz maizes ceptuves par pāris santīmiem uz kukulīti cels arī maizes cenu, šodien informē laikraksts "Latvijas Avīze". 
Pēc graudu sadārdzinājuma dārgāki kļuvuši arī milti, tāpēc jau nākamajā mēnesī noteikti vairāk būs jāmaksā par maizi un miltu produktiem. "Līdz šim maizes ceptuves lielās konkurences dēļ izejvielu sadārdzinājumu neiekļāva cenā. Milti noteikti būs pēdējais piliens, kas liks celt cenu," uzsver Latvijas lielākā maizes ražotāja A/S "Hanzas maiznīcas" mārketinga un tirdzniecība direktors Edijs Vegners. 

Jau augusta vidū a/s "Dobeles dzirnavnieks", bet kopš vakardienas arī a/s "Rīgas dzirnavnieks" jūtami cēla miltu cenu. Abi ir lielākie Latvijas miltu tirgus spēlētāji. "Dobeles dzirnavnieks" cenu pacēlis par vidēji Ls 15 – 25 par tonnu, bet "Rīgas dzirnavnieks" – vidēji par 25%. Pirmajam cenas kāpumam septembra vidū un oktobra sākumā sekos nākamais, sola abu uzņēmumu vadītāji.

"Graudu cena veido aptuveni 80% no miltu cenas. Pērn augustā – septembrī viena tonna kviešu maksāja 70 – 90 latus, bet patlaban 130 – 150 latus. Jāņem vērā, ka patlaban esam nopirkuši pusi no vajadzīgā daudzuma. Nezinām, kas notiks tālāk. Miltu cenu celsim septembra vidū vai oktobra sākumā, jo ar zaudējumiem darboties nevaram," tā skaidro "Dobeles dzirnavnieka" valdes priekšsēdētājs Dainis Dominieks intervijai laikrakstam "Latvijas Avīze".

Graudu pārstrādes uzņēmumu vadītājiem vaicāju, vai miltos samalta arī šā gada raža, kurai divus mēnešus pēc kulšanas būtu "jāatpūšas". A/s "Rīgas dzirnavnieks" ģenerāldirektors Sandis Jansons pastāstīja, ka patlaban milti no aizvadītā gada graudu ražas tiek sajaukti ar šā gada produktu attiecībā 1:1. Viņš vērsa uzmanību, ka patlaban vēl nav sasniegts 2008.gada cenas līmenis, kad graudu audzētājiem par tonnu labības maksāja 170 – 180 latus. Savukārt Dominieks norādīja – kulšanas sākumā graudi uz lauka bija nobrieduši dabiskā veidā, tāpēc tos uzreiz varēja malt. Visticamāk, ka pārstrādes uzņēmumi papildu peļņu nodrošina arī no aizvadītā gada ražas, kad graudi maksāja daudz lētāk.

Lielās lielveikalu ķēdes patlaban vēl nav saņēmušas pieteikumus maizes un miltu sadārdzinājumam. "Visi Baltijas valstu miltu ražotāji mūs brīdināja, ka septembrī viņi atsūtīs oficiālu pieteikumu cenas celšanai. Mēs parasti vēl par to cenšamies diskutēt ar mērķi cenu samazināt. Maizes cenas varētu mainīties nedēļu vai divas vēlāk," norāda veikalu tīkla "Maxima Latvija" preses sekretārs Ivars Andiņš.

"Rimi" veikalu tīklam vakar vēl nebija ziņu par iespējamo maizes un miltu sadārdzinājumu.

"Patlaban neviens no maizniekiem nav paziņojis par sadārdzinājumu. Kas varēja, uzkrāja miltu rezerves. Daudzi skatās uz lielajām ceptuvēm un gaida pirmo soli. Cena maizei kāps pakāpeniski. Pirmais sadārdzinājums varētu būt divi trīs santīmi par kukulīti un nākamais tikpat liels," norāda Latvijas Maiznieku biedrības valdes loceklis Valdis Circenis.

Lielo ceptuvju pārstāvji konkrētus skaitļus vakar nosaukt atteicās, tomēr uzsvēra – cena maizei noteikti kāps. Lielās ceptuves līgumu ar miltu ražotājiem slēdz uz gadu, un tas beigšoties septembra vidū ("Hanzas maiznīcas") vai oktobrī ("Fazer maiznīcas"). Līdz tam laikam miltu cena nemainīšoties, tikpat maksās arī maize lielveikalos. "Maizes pašizmaksā miltu īpatsvars veido 10,9% un var izrēķināt, cik lielu īpatsvaru tas veido maizes cenā. Dārgāka ir palikusi arī gāze un iepakojuma materiāli. Mēs tomēr visu laiku paturam prātā, cik maizes klaipiņš maksā veikala plauktā," norāda SIA "Fazer maiznīcas" sabiedrisko attiecību vadītāja Baiba Gulbe. Pircējiem ir jābūt gataviem, ka mazo ceptuvju piedāvājums dārgāks var kļūt agrāk nekā lielražotājiem.

Tirgus pētījumu firma "Nielsen" norāda – šā gada jūnijā un jūlijā salīdzinājumā ar 2009. gada attiecīgo laika posmu maizes vidējā cena samazinājās vidēji par 9%, norāda "Latvijas Avīze".

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)