Banner 980x90

LPUF: Nesamazinot PVN pārtikai, izdevīgāk būs produkciju importēt

Nesamazinot pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmi pārtikai, ražotājiem izdevīgāk būs produkciju importēt, aģentūrai LETA apgalvo Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācijas (LPUF) padomes priekšsēdētaja Ināra Šure.

Viņa norāda, ka LPUF iestājas par PVN likmes samazināšanu pārtikai no 21% uz 12%, jo tas ne tikai palīdzētu maznodrošinātajiem valsts iedzīvotājiem un samazinātu ēnu ekonomikas īpatsvaru, bet arī sekmētu vietējo uzņēmumu attīstību. "Pie pašreizējām nodokļu likmēm izdevīgāk ir produkciju importēt, jo nauda netiek "iesaldēta" PVN veidā."

Proti, zaudējumi, pērkot vietējo produkciju, ir aptuveni 0,5% no pirkuma summas, pieņemot, ka priekšnodokļa atmaksa notiek ar mēneša nobīdi un naudas cena ir 6% gadā.

"Iedomāsimies situāciju, ka divi uzņēmumi, no kuriem viens ir Latvijas un otrs kādas citas Eiropas Savienības (ES) dalībvalsts, kur likme ir 11%, ir iepirkuši pārtikas izejvielas par 100 000 eiro un abu uzņēmumu gala produkcija tiek eksportēta. Minētajā situācijā Latvijas uzņēmumam ir jāatrod papildu līdzekļi PVN apmaksai, salīdzinot ar citu ES uzņēmumu, jo starpība ir 11 000 eiro, kas ģenerē papildu procentu maksājumus bankai," skaidro Šure.

Viņa uzsver, ka tādā veidā papildu finanšu līdzekļu piesaistīšana sadārdzina preces vērtību un uzņēmums nonāk nevienlīdzīgos konkurences apstākļos ar citu ES valstīs strādājošu uzņēmumu.

Patlaban Latvija ir viena no retajām ES dalībvalstīm, kur pārtikai netiek piemērota samazinātā PVN likme. Tā tiek piemērota 21 dalībvalstī. Turklāt citu valstu (Lielbritānija, Somija) pieredze rāda, ka, samazinot PVN likmi pārtikai, samazinās arī pārtikas produktu cenas. Proti, samazinot likmi no 21% līdz 12%, cenas samazinātos par aptuveni 5,5%, bet pārdošanas apjomi pieaugtu par 3,1%.

"Ieņēmumi valsts budžetā no PVN, kas uzlikts pārtikai, samazinātos, taču patērētājiem būs iespēja brīvos līdzekļus iztērēt citām viņiem nepieciešamām precēm un pakalpojumiem, piemēram, medicīnai un izglītībai. Mums nav saprotams, kādēļ Finanšu ministrija neieklausās pārtikas nozares argumentos un vadās tikai pēc saviem pieņēmumiem," atzīst Šure.

Ļoti būtisks ieguvums, samazinot PVN likmi pārtikai, būtu ēnu ekonomikas īpatsvara samazināšanās. Aprēķini rāda, ka tā samazinātos par 8%. Tas arī būtu nozīmīgs instruments, lai samazināt ēnu ekonomikas izraisīto cenu kropļošanu, norāda Šure.

Minētie aprēķini ņemti no pētījuma "Samazinātās PVN likmes piemērošanas pārtikas produktu grupām ietekme Latvijas tautsaimniecībā", kas veikts 2013. gadā.

LPUF ir vienīgā Latvijas pārtikas pārstrādes daudznozaru nevalstiskā organizācija, kas apvieno pārtikas uzņēmumus un profesionālās asociācijas, pārstāv ražotājus valsts un nevalstiskajās organizācijās, aizstāv biedru intereses starptautisko normatīvo aktu izstrādē, kā arī sniedz LPUF biedriem informatīvo atbalstu. Federācijā ir apvienojušies uzņēmumi, kas aizņem vairāk nekā 60% no visa Latvijas pārtikas ražošanas tirgus. Tajā ir pārstāvētas gan nozaru asociācijas, gan vairāki desmiti lielu, vidēju un mazu uzņēmumu.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)