Banner 980x90

Naudas zīmes: kā veidojas valsts budžets? (video)

Visiem zināms, ka valsts budžeta ieņēmumu lauvas tiesu veido dažādu nodokļu ieņēmumi, tomēr Latvijā jau gadiem ierasts fakts ir dzīvošana ar budžeta deficītu. Gandrīz visus 20 gadus esam tērējuši vairāk, nekā reāli nopelnīts, arī laikā, kad ekonomika attīstījās strauji un ienākumi valsts budžetā ieplūda lielā apjomā. Neveidojām rezerves, kā to tālredzīgi darīja kaimiņi igauņi. Brīdī, kad 2008.gadā sākās lielā pasaules krīze un ienākumu apjoms budžetā strauji kritās, valsts budžetā sāka katastrofāli pietrūkt naudas izdevumu segšanai – gandrīz miljarda latu. Neviens cits, izņemot starptautiskās institūcijas, nebija gatavs mums aizdot šo naudu par saprātīgiem procentiem. Starptautiskai programmai līdzi nāca nepieciešamība vairākos gados mazināt deficītu un piemērot ļoti stingru finanšu disciplīnu, ko katrs izjūtam ļoti sāpīgi uz savas ādas. Taču patlaban šāda drastiska budžeta politika un deficīta mazināšana ir vienīgā iespēja, lai valsts izķepurotos un stabili nostātos uz savām kājām.

"Pats par sevi deficīts vēl nenozīmē, ka tas ir ļoti slikti. Iespējams, deficīts veidojas tādēļ, ka mums, piemēram, šogad ir kaut kādi lieli attīstības projekti, ka mums ir kādi kapitālie izdevumi, kuru mums nākamajā gadā vienkārši nebūs, bet pēc tam šeit ir kaut kāds potenciāls ģenerēt ieņēmumus. Tieši tāpēc ekonomikas teorijā ir tā saucamais Zelta likums, kad deficīts ir investīciju apjomā – tas ir kaut kas, kas veicina ekonomiku. Tad ir jāveic nopietnāka analīze, kādēļ attiecīgajā brīdī deficīts valstī veidojas," norāda Finanšu ministrijas Budžeta departamenta direktore Ilonda Stepanova.

Savukārt Latvijas Darba devēju konfederācijas finanšu un nodokļu eksperts Andrejs Jākobsons uzsver: "Var rasties tāda situācija, ka strauji pieaug parāds, kas tiek uzkrāts, jo mēs gadu pēc gada pieņemam un īstenojam budžetus ar deficītu un var rasties situācija, ka mums kļūst sarežģīti aizņemties – mums vairs neviens negrib finansēt šo deficītu. Ģimenes līmenī – ja mēs nevaram vairs ne no viena kaimiņa aizņemties naudu, mēs esam spiesti izdevumus samazināt, jo nekādu variantu nav. Un valsts līmenī tas ir ļoti līdzīgi – varbūt mainās tās institūcijas, no kurām mēs vēl varam aizņemties naudu, mums vēl aizvien SVF ir gatavs palīdzēt ar zināmiem nosacījumiem, bet jāņem vērā tas, ja mūsu pašu finansiālā situācija nav pārāk laba, tad nosacījumi aizņēmumiem kļūs aizvien sarežģītāki". 


Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)