Banner 980x90

Neskartā daba un ģeoloģiskie pieminekļi Vizlas dabas takā

apesnovads.lv
apesnovads.lv
Vizlas dabas taka atrodas īpaši aizsargājamā dabas teritorijā – "Ziemeļgauja",  kas ved gar nelielo Vizlas upīti Vidzemes ziemeļaustrumos, netālu no Latvijas robežas, starp Smilteni un Api. Tā sākas pie senā, 1834. gadā būvētā tiltiņa pār Vizlu, kas ir vecākais dolomīta arkveida tilts Latvijā. Izstaigājot taku, iespējams apskatīt Vizlas dolomīta atsegumus, Vizlas dižakmeni, kā arī īpaši aizsargājamus biotopus – upju straujteces, avotus, ozolus, krastmalu un nogāžu mežus.

Aizsargājamo ainavu apvidus Ziemeļgauja

Aizsargājamo ainavu apvidus Ziemeļgauja ir īpaša teritorija gar Gauju ar tās vecupju tīklu, botāniski vērtīgajām pļavām, veciem jauktiem un lapkoku mežiem. Visā posmā sastopami unikāli, maz pārveidoti biotopi – neregulētā un ļoti līkumainā Gaujas gultne, kā arī daudzveidīgas pļavas un meži ar nozīmīgām vecu platlapju audžu platībām. Teritorijā sastopams liels skaits aizsargājamu augu un dzīvnieku sugu. Vizlas upes dabas taka atrodas aizsargājamo ainavu apvidū Ziemeļgauja; tā ierīkota posmā no Vizlas tilta Vidagā līdz tās ietekai Gaujā.

Vizlas dabas taka

apesnovads.lvapesnovads.lv

Vizlas upe ir Gaujas kreisā krasta pieteka un, ejot pa šo 1,2 kilometrus garo dabas taku, var nokļūt līdz pat upes ietekai Gaujā, kā arī aplūkot Vizlas dolomīta atsegumus, kas pēc sava izskata atgādina cilvēku veidotu mūri; tāpat arī Vizlas arkveida tiltu un Vizlas dižakmeni.

Pateicoties stāvajiem un tādējādi neapstrādājamiem upes krastiem, daba teritorijā palikusi gluži neskarta un izbaudāma tās pirmatnējā izskatā. Vizlas lejtecē atrodas arī ūdenskritums. Vizlas dabas takas iziešana, lai gan taka ir relatīvi īsa, aizņems aptuveni divas stundas – ik uz soļa apkārtējā daba apmeklētājus pārsteidz ar savu ainaviskumu. 1978. gadā šajā upes posmā uzņemti fragmenti no filmas "Pūt vējiņi".

Aplūkošanas vērts ir tur esošais dabas piemineklis – vidējā devona Franas stāva Daugavas svītas dolomītu atsegumi Vizlas lejtecē, upes abos krastos 1,2 kilometrus garā posmā no tilta pāri Vizlai līdz ietekai Gaujā. Upes kritums šai posmā ir 10 metri uz kilometru.

Vizlas upītes labajā krastā apmēram 100 metrus no Vizlas ietekas Gaujā atrodas Žākļu dižakmens (Vizlas akmens), kura augstums ir 3,4 metri, garums seši metri, platums 3,7 metri, bet apkārtmērs 15 metri; tas balstās uz citiem laukakmeņiem un dolomīta. Kopā ar Vizlas lejteces atsegumiem Žākļu dižakmens ir valsts nozīmes aizsargājamo ģeoloģisko un ģeomorfoloģisko dabas pieminekļu sarakstā.

Tāpat pašā dabas takas sākumā atrodas sens, vēl 1834. gadā būvēts tiltiņš pār Vizlas upi, kas ir vecākais dolomīta arkveida tilts Latvijā. Gar taku izvietotajos informācijas stendos apmeklētājiem iespējams uzzināt par vairākām Ziemeļgaujas dabas vērtībām un par šī ainavu apvidus īpaši aizsargājamiem biotopiem: karbonātisko pamatiežu atsegumiem, mēreni mitrām pļavām, upju straujtecēm un dabiskiem upju posmiem.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)