Patērētāju kreditētājiem vairs nebūs jāveic ikgadējā licences pārreģistrācija
![Foto: Evija Trifanova/ LETA](http://img.pilseta24.lv/media/816x610/users/article/galleries/142/119/14211923.jpg)
Patērētāju kreditētājiem vairs nebūs jāveic ikgadējā licences pārreģistrācija, paredz otrdien, 5.janvārī, valdībā atbalstītie grozījumi kārtībā, kādā izsniedz, pārreģistrē, aptur un anulē speciālo atļauju (licenci) patērētāju kreditēšanas pakalpojumu sniegšanai un maksā valsts nodevu par speciālās atļaujas izsniegšanu un pārreģistrāciju, kā arī prasībām kapitālsabiedrībai speciālās atļaujas saņemšanai.
2015.gada 28.maijā tika pieņemti grozījumi Patērētāju tiesību aizsardzības likumā, ar kuriem paredzēts atcelt iepriekšējo kārtību, kas paredzēja, ka pārreģistrācija veicama katru gadu. Turpmāk speciālās atļaujas patērētāju kreditēšanas pakalpojumu sniegšanai kapitālsabiedrībām tiks izsniegtas uz nenoteiktu laiku. Tiesa, tiek saglabāta valsts nodeva par pirmreizējo licences izsniegšanu, kā arī noteikta ikgadēja valsts nodeva par kreditēšanas pakalpojumu sniedzēja darbības uzraudzību, kas aizstāj līdz šim spēkā esošo nodevu par licences pārreģistrāciju.
Jaunajā valsts nodevas maksāšanas kārtībā paredzēts, ka ikgadējo valsts nodevu par kreditēšanas pakalpojumu sniedzēja darbības uzraudzību kapitālsabiedrība pirmo reizi samaksā līdz brīdim, kad no speciālās atļaujas izsniegšanas dienas ir pagājis gads. Ikgadējās valsts nodevas summa tiks aprēķināta proporcionāli dienu skaitam par periodu no norādītā licences derīguma termiņa beigām līdz attiecīgā kalendāra gada beigām.
Gadījumos, kad kapitālsabiedrībai tiek izsniegta jauna speciālā atļauja, tad par pirmo gadu ikgadējā valsts nodeva par kreditēšanas pakalpojumu sniedzēja darbības uzraudzību nebūs jāmaksā. Savukārt par katru nākamo kalendāro gadu ikgadējā valsts nodeva par kreditēšanas pakalpojumu sniedzēja darbības uzraudzību būs jāmaksā ne vēlāk kā līdz kārtējā gada 1.decembrim.
Speciālā atļauja, kas izsniegta vai pārreģistrēta līdz 2015.gada 31.decembrim, būs spēkā līdz speciālajā atļaujā norādītā termiņa beigām, ja vien netiks pieņemts lēmums par speciālās atļaujas anulēšanu vai darbības apturēšanu. Ne vēlāk kā vienu mēnesi pirms speciālajā atļaujā norādītā derīguma termiņa beigām kapitālsabiedrībai būs nepieciešams iesniegt Patērētāju tiesību aizsardzības centrā (PTAC) iesniegumu par speciālās atļaujas izsniegšanu uz nenoteiktu laiku.
Valsts nodeva par speciālās atļaujas izsniegšanu uz nenoteiktu laiku atkārtoti nebūs jāmaksā. Vienlaikus ar iesniegumu par speciālās atļaujas izsniegšanu uz nenoteiktu laiku kapitālsabiedrībai būs jāveic valsts nodevas par kreditēšanas pakalpojumu sniedzēja darbības uzraudzību samaksa proporcionāli dienu skaitam par periodu no speciālās atļaujas derīguma termiņa beigām līdz attiecīgā kalendāra gada beigām.
Ekonomikas ministrijā skaidroja, ka noteikumos ietvertais regulējums attiecas uz kapitālsabiedrībām, kas sniedz patērētāju kreditēšanas pakalpojumus. Patlaban Latvijā darbojas 56 patērētāju kreditēšanas pakalpojumu sniedzēji, kas saņēmuši PTAC licences.
Administratīvais slogs kapitālsabiedrībām, kas sniedz patērētāju kreditēšanas pakalpojumus, tiek samazināts, jo netiek vairs paredzēta ikgadējā licences pārreģistrācija un ar pārreģistrāciju saistītās darbības, piemēram, nepieciešamo dokumentu sagatavošana un iesniegšana.
Savukārt nodevas apmērs - 14 225 eiro - saglabājas nemainīgs. Praksē šī nodeva tiek piemērota no 2012.gada. Nodevas apmērs tika noteikts, ņemot vērā Centrālās statistikas pārvaldes datus par nebanku kreditēšanas sektora apgrozāmo līdzekļu apmēru, izsniegto aizdevumu apmēru, kā arī bruto peļņu, kā arī ņemot vērā nepieciešamību paaugstināt patērētāju tiesību aizsardzības līmeni nebanku kreditēšanas pakalpojumu jomā.