Pusei mājsaimniecību pieaugs elektroenerģijas tarifi
![](http://img.pilseta24.lv/media/816x610/pilseta24-news-archive/1331/1331401.jpg)
Jaunā kārtība paredz, ka tarifs būs atkarīgs no patēriņa apjoma. Par pirmajām 1200 kilovatstundām (kWh) būs jāmaksā pašreizējais tarifs - 8,25 santīmi par kWh. To "Latvenergo" sauc par starta cenu. Kad šis patēriņa apjoms tiks pārsniegts, tarifs būs 10,74 santīmi par kWh. Šo cenu energokompānija sauc par pamata cenu.
Patērēto elektroenerģiju sāks uzskaitīt no 1.aprīļa. Pēc gada uzskaite sāksies no jauna.
Tādējādi saskaņā ar iecerētajām izmaiņām aptuveni 30% mājsaimniecību ikmēneša maksa par elektrību vidēji gada griezumā pieaugs par latu. Tās ir mājsaimniecības, kas mēnesī patērē 101-200 kWh elektroenerģijas.
16% mājsaimniecību ikmēneša maksa pieaugs vidēji par 4,36 latiem. Šīs mājsaimniecības mēnesī patērē 200-400 kWh, liecina "Latvenergo" aprēķini. Vēl 6% mājsaimniecību - ar patēriņu virs 400 kWh mēnesī - maksājums pieaugs vidēji par vairāk nekā desmit latiem.
Puse jeb 450 000 mājsaimniecību - ar patēriņu zem 100 kWh mēnesī jeb līdz 1200 kWh gadā un ar vidējo maksājumu aptuveni 3,80 latu apmērā - neizjutīs tarifu izmaiņas. Pēc Barisa raksturojuma, tie varētu būt lietotāji, kas dzīvo divistabu dzīvoklī ar ledusskapi, televizoru, apgaismojumu, ir arī daudz jaunu ģimeņu, kas mājās pavada ļoti maz laika. Primāri gan runa var būt par pensionāriem un vecākiem iedzīvotājiem, kuru rocība ir neliela, kas nelieto elektrisko plīti vai ūdens sildītāju, kuru dzīvokļa platība nav liela.
"Piedāvājums veidots tā, lai mazaizsargāto sabiedrības daļu aizsargātu vairāk," teica EM valsts sekretārs.
"Pamatā jebkura mājsaimniecība saņems atbalstu, tikai - cik ilgu laiku. Ir mājsaimniecību segmentā pietiekoši daudz lietotāju, kuru patēriņš ir virs 1000 kWh mēnesī - tās ir lielās savrupmājas, apsildāmie baseini, tamlīdzīgas lietas, kuras līdz šim nezināmu iemeslu pēc valsts budžets subsidēja, saņemot mazākas dividendes," piebilda ministrijas pārstāvis.
Pēc "Latvenergo" sniegtās informācijas, vidēji no 1.aprīļa tarifs mainīsies par 21%.
Kā akcentē "Latvenergo" vadība un EM, elektroenerģijas tarifi Latvijā joprojām būs vieni no zemākajiem Eiropā. Latvijā būs trešais zemākais tarifs mājsaimniecībām un septītais zemākais industriālo lietotāju tarifs, informēja Pūce.
"Latvenergo" sagatavoto tarifu plānu vēl vērtēs Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK). Regulatoram 21 dienas laikā pēc projekta saņemšanas ir jāinformē, ja tas uzskata projektu par noraidāmu. Ja regulators to neizdara, tarifi stājas spēkā. SPRK vērtē, vai tarifu plāns atbilst apstiprinātajām tarifu veidojošajām komponentēm, izņemot enerģijas komponenti.
Tarifi mainīsies mājsaimniecībām un daļai uzņēmumu, kuri nepērk elektroenerģiju brīvajā tirgū. Juridiskajām personām-saistītajiem lietotājiem turpmāk tiks piemērota tirgus cena. Katram juridiskajam klientam pieaugums būs atšķirīgs. Līdzšinējā viena plāna vietā būs trīs atkarībā no sprieguma un pieslēguma jaudas, skaidroja Bariss.
Kā liecina "Latvenergo" sniegtā informācija, 48% lietotāju pērk elektroenerģiju tirgū, līdz ar to viņus šīs izmaiņas neietekmēs. Tā kā pusei mājsaimniecību tarifi nemainīsies, kopumā izmaiņas skars 39% lietotāju.
Iepriekš "Latvenergo" norādīja, ka tarifu pieaugumu ietekmē AS "Sadales tīkls" elektroenerģijas sadales tarifu pieaugums no šā gada 1.aprīļa vidēji par 20,8%. Regulatora aprēķini liecināja, ka sadales sistēmas tarifu izmaiņu dēļ gala tarifi varētu pieaugt par aptuveni 9% līdz 10%.
Tarifu pieaugumu nosaka arī citi faktori, piemēram, tirgus cena, kā arī obligātā iepirkuma komponente, ko nosaka "Latvenergo" iepirkums no ražotājiem, kas izmanto atjaunojamos resursus.
"Sadales tīkla" tarifi veido aptuveni pusi no kopējā tarifu pieauguma, informēja Bariss. Aptuveni 3% veido izmaksas, kas saistītas ar klientu apkalpošanu, rēķinu izrakstīšanu un naudas iekasēšanu, bet lielu daļu no tarifa veido elektroenerģijas cena - saražotā un biržā iegādātā. Sadales tarifu pieauguma ietekme ir 11%, enerģijas cenas - 10%.
Elektroenerģijas tarifs mājsaimniecībām nav mainījies kopš 2008.gada.
Ar jauno projektu "Latvenergo" iepazīstinās arī sociālo partneru organizācijas.
Līdz šim par vienu kWh bija jāmaksā 7,43 santīmi, taču no šā gada elektroenerģijai tiek piemērota pilnā pievienotās vērtības likme jeb 22%, tādējādi par vienu kWh jāmaksā 8,25 santīmi.
EM iepriekš paudusi viedokli, ka "Latvenergo", aprēķinot elektroenerģijas gala tarifu, jāņem vērā maznodrošināto iedzīvotāju maksātspēja un jārod risinājums šo cilvēku aizsardzībai. "Latvenergo" iepriekš solīja darīt visu, lai mājsaimniecības izmaiņas skartu pēc iespējas mazāk.