Ukrainas ministrs: Lauksaimniecība ir lokomotīve, kas izvilks valsti no krīzes
Ukrainas lauksaimniecības biznesu karadarbība teju nav skārusi, līdz ar to agrārais sektors ir joma, kas Ukrainu izvilks no pašreizējām grūtībām, intervijā aģentūrai LETA atzina Ukrainas agrārās politikas un pārtikas ministrs Aleksejs Pavlenko.Vienlaikus viņš norādīja, ka pērn Ukraina piedzīvojusi 31% kritumu lauksaimniecības preču apgrozījumā ar Krieviju, tomēr situāciju glābusi laicīga pārorientēšanās uz citiem tirgiem, tostarp Eiropas Savienībā.
"Doņeckā, Luhanskā un okupētajā Krimā esam zaudējuši 1,5 miljonus tonnu graudaugu, tomēr uz kopējā fona tas ir tikai 3% zaudējums. Reģionos, kur karadarbības nav bijis, viss ir kārtībā. Lielākā problēma ir piesardzīgā banku attieksme pret kreditēšanu, uz zemniekiem tas atspēlēsies tā, ka nebūs naudas mēslojumam, pirks lētākas sēklas, kas rudenī varētu ietekmēt ražību. Turklāt samazināti izdevumi pensijām, pabalstiem, un visi saprot, ka šis Ukrainai nebūs vienkāršs gads. Tomēr valdībai ir pilnīgi skaidrs, ka tieši lauksaimniecības sektors kā lokomotīve izvilks valsti no pašreizējām grūtībām," sacīja ministrs.
Atbildot uz jautājumu, kā ģeopolitiskie notikumi ietekmēja Ukrainas lauksaimniecības eksporta un importa rādītājus, viņš norādīja, ka pērn kopējais preču apgrozījums tirdzniecībā ar Krieviju un muitas savienības valstīm samazinājās par 31%.
"Tie bija kopumā tikai 2,5 miljardi ASV dolāru. Tikmēr apgrozījums ar ES valstīm bija 4,8 miljardi dolāru, un tas ir 6,6% pieaugums. Tātad mainās tradicionālais pieņēmums, ka agrārajā sektorā tirdzniecība ar Krieviju ir dominējoša. Salīdzinājumam - uz Āfrikas valstīm Ukraina eksportē produkciju arī 2,5 miljardu dolāru apmērā, uz Āziju, Ķīnu un Tuvajiem Austrumiem - 6,6 miljardu apmērā. Tas nozīmē, ka Ukrainas lauksaimniecības industrijai veiksmīgi izdevās kompensēt kritumu Krievijā, laicīgi sameklējot jaunus tirgus," sacīja ministrs.
Savukārt uz jautājumu par Ukrainas lauksaimnieku interesi Latvijā viņš atbildēja, ka tā galvenokārt attiecas uz pieredzes pārņemšanu.
"Tas skar kooperāciju, pieredzi zemes privatizēšanā, zemnieku apmācīšanu. Tāpat ir interese iegādāties Latvijas mājlopu ciltsmateriālu, pārņemt mēslojuma ražošanas tehnoloģijas. Vienlaikus aicinām Latvijas biznesu ienākt Ukrainas tirgū. Tas attiecas gan uz lauksaimniecības un pārtikas biznesu, gan uz visiem pārējiem uzņēmējdarbības veidiem, tostarp bankām. Šeit Latvijas pieredzi un iepriekš iedibināto pozitīvo sadarbību vērtējam ļoti augstu," rezumēja ministrs.
Ukraina ir starp desmit Latvijas nozīmīgākajiem lauksaimniecības, pārtikas un zivsaimniecības produktu tirdzniecības partneriem.
Nozīmīgākie eksporta produkti ir bezalkoholiskie un alkoholiskie dzērieni, kuru eksporta vērtība pērn bija 43,7 miljoni eiro, otrajā vietā ir gaļas un zivju izstrādājumi (7,4 miljoni eiro), bet trešajā - kafijas koncentrāti, gatavās mērces, saldējums (5,9 miljoni eiro).
Nozīmīgākā produktu grupa importā no Ukrainas ir miltu izstrādājumi un konditoreja (importa vērtība 7,1 miljons eiro), rudzi, kukurūza (6,4 miljoni eiro), kā arī bezalkoholiskie un alkoholiskie dzērieni (5,9 miljoni eiro). Uz sarakstu