Vērtē aizdomas par banku aizliegtu vienošanos saistībā ar "nolikto atslēgu" principu
Konkurences padome (KP) vērtē izskanējušās aizdomas par banku aizliegtu vienošanos laikā, kad notikušas diskusijas par "nolikto atslēgu" principu.KP pārstāve Inita Kabanova aģentūrai LETA apstiprināja, ka konkurenci uzraugošā iestāde ir saņēmusi ar banku darbībām saistītu iesniegumu un patlaban izvērtē tā pamatotību.
KP minēto iesniegumu var vērtēt mēnesi, bet nepieciešamības gadījumā arī ilgāk.
Jāatzīmē, ka opozīcijas deputāts Ivars Zariņš (S) pauž aizdomas par banku aizliegtu vienošanos laikā, kad notikušas diskusijas par "nolikto atslēgu" principu.
"Laikā, kad notika diskusija par "nolikto atslēgu" principu, kredītiestādes vienoti mainīja kreditēšanas nosacījumus, pamatojot to ar Saeimas lēmumu par šī principa ieviešanu, lai gan paredzētie likumu grozījumi nemaz nebija stājušies spēkā un nekādi nevarēja tikt attiecināti uz šajā laika periodā izsniegtajiem kredītiem," paziņojumā plašsaziņas līdzekļiem pauž Zariņš.
Minētais viņam rada bažas, ka kredītiestādes savstarpēji apspriedušas kredītu tirgus sadales jautājumus un kredītu izsniegšanas nosacījumus un esot savstarpēji vienojušās, lai nodrošinātu sev izdevīgas izmaiņas tirgū. "Tas liek domāt, ka šāda kredītiestāžu darbība varētu tikt uzskatīta par aizliegtu," piebilst parlamentārietis.
Latvijas Komercbanku asociācijas vadītājs Mārtiņš Bičevskis sacīja, ka likumu izmaiņas, stājoties spēkā, attiektos uz visiem tirgus dalībniekiem reizē, tādējādi ir loģiski, ka tirgus dalībnieki reaģē tad, kad likumu grozījumi tiek pieņemti. Viņš arī piebilda, ka aizliegtās vienošanās izvērtēšana ir Konkurences padomes kompetencē.
Pilseta24.lv jau vēstīja, ka Saeima ceturtdien pirmajā lasījumā konceptuāli atbalstīja vairākus likumprojektus, kas paredz "nolikto atslēgu" principu ieviest kā izvēles iespēju hipotekārā kredīta ņēmējam.
Saeima šos likumprojektus sākotnēji nolēma nodot izskatīšanai komisijās, tad tos izskatīja komisija un vēlāk parlaments likumu grozījumus atbalstīja arī pirmajā lasījumā. Deputāti varēs iesniegt priekšlikumus šiem likuma grozījumiem līdz rītdienas plkst.17, savukārt galīgajā lasījumā šos likumprojektus plānots izskatīt nākamnedēļ. Uz sarakstu