VID padziļināti izvērtē 171 dienesta amatpersonas deklarācijas
Papildināta visa ziņa
Valsts ieņēmumu dienestā (VID) patlaban tiek veikta 171 VID amatpersonas deklarāciju padziļināta izvērtēšana par 2014.-2015.gadu.
Jau līdz šim ieņēmumu un izdevumu analīze tika veikta 33 VID darbiniekiem, 15 darbiniekiem tika pieprasīta papildu deklarācija, bet pieciem darbiniekiem tika veikts nodokļu audits, kā rezultātā budžetā papildus tika aprēķināti 73 000 eiro.
Jau pagājušā gada martā VID Nodokļu kontroles pārvaldei tika uzdots veikt VID amatpersonu iesniegto deklarāciju par 2014.gadu analīzi. Pērn septembrī šī analīze tika izvērtēta un noteikta pienākumu sadale starp Nodokļu kontroles pārvaldi un Finanšu policijas pārvaldi (FPP) turpmākai rīcībai.
VID ģenerāldirektore Ināra Pētersone atzina, ka FPP, Muitas policija un VID kopumā ir iestāde ar augstu korupcijas risku, tāpēc dienesta darbiniekiem tiekot pievērsta pastiprināta uzmanība un tie tiek regulāri pārbaudīti.
Kontroles pastiprināšanai VID ir arī turpmākajā rīcības plānā, tāpēc Pētersone ir uzdevusi līdz 1.martam izvērtēt normatīvos aktus un izstrādāt priekšlikumus par FPP Iekšējās drošības dienesta pakļautības nodošanu, piemēram, Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam.
Tāpat ir uzdots izstrādāt priekšlikumus par precīzu atbildības un pienākumu sadalījumu par amatpersonu deklarācijās iekļauto ziņu patiesuma pārbaudēm, skaidras naudas ierobežojumiem, kā arī par mantojuma apliecību patiesuma un tiesiskuma izvērtēšanu pirms to izsniegšanas.
Pētersone arī informēja, ka līdz 1.oktobrim uzdots izveidot analītisko atbalsta sistēmu amatpersonu deklarācijas datu salīdzināšanai ar citu VID rīcībā esošu informāciju.
FPP informē, ka skaidras naudas uzkrājumi virs 10 000 eiro ir deviņām amatpersonām jeb 6% no kopējā FPP amatpersonu skaita. Vienai FPP amatpersonai skaidras naudas uzkrājums ir 71 000 eiro, pārējiem astoņiem vidējais skaidras naudas uzkrājums ir 13 000 eiro.
VID ģenerāldirektore Ināra Pētersone norādīja, ka šajos gadījumos ir jāvērtē ne tikai konstantā deklarētā summa konkrētajā gadā, bet arī attiecīgajā gadā veiktie darījumi, piemēram, kāda transportlīdzekļa pārdošana, vai citi darījumi starp fiziskām personām.
Pētersone uzsvēra, ka skaidras naudas uzkrājumi tiek veikti ne tikai par 2014.gadu, bet tiek uzkrāti vairāku gadu garumā, kas nav aizliegts ar likumu. Piemēram, viens no FPP darbiniekiem uzkrājumus ir veicis gandrīz 10 gadus.
Bezskaidras naudas uzkrājumi virs 10 000 eiro ir 11 FPP amatpersonām jeb 13% no kopējā skaita. Vienai FPP amatpersonai bezskaidras naudas uzkrājums ir 97 475,75 eiro, pārējām desmit amatpersonām vidējais uzkrājums ir ap 30 000 eiro.
Arī šajos gadījumos ir jāvērtē ne tikai konstantā deklarētā summa konkrētajā gadā, bet arī attiecīgajā gadā īstenotie darījumi un arī iepriekšējo gadu uzkrātā kopsumma, norādīja Pētersone.
Ienākumus no azartspēlēm ir guvušas četras FPP amatpersonas, un deklarētie laimesti ir 39,89 eiro, 211 eiro, 860 eiro un 2585,71 eiro (gūti par trīs laimestiem).
Savukārt dāvinājumus pērn ir saņēmušas 11 FPP amatpersonas, minimālais dāvinājuma apmērs ir 430 eiro, maksimālais dāvinājuma apmērs ir 7000 eiro.
Pētersone skaidroja, ka dāvinājumu gadījumā esot jāvērtē dāvinājumu būtība un dāvinājumu kopsumma, ja dāvinātājs ir tikai viena persona. Piemēram, esot gadījumi, kad radinieki viens otram jubilejās nepasniedz dāvanas, bet gan noteiktu naudas summu.
Uz sarakstu