Gremošanas sistēmas veselība - pasaules uzmanības centrā 29.maijā

Kopš pērnā gada Latvijā tiek atzīmēta starptautiskā Digestīvās veselības diena, kas veltīta gremošanas sistēmas veselībai. Iepriekšējos gados runāts par uztura lomu, kuņģa helikobaktēriju, vīrusu hepatītiem un kairinātu zarnu sindromu. Šogad, 29.maijā, uzmanība ir pievērsta ļoti aktuālām, kaut nedaudz retākām gremošanas sistēmas slimībām - iekaisīgām zarnu slimībām.
Iekaisīgas zarnu slimības ir slimību grupa, kas raksturojas ar ilgstošu iekaisuma procesu un galvenokārt skar zarnas (resno zarnu, tievās zarnas). Šajā grupā ir divas galvenās slimības - čūlainais kolīts un Krona slimība. Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Izglītības daļas vadītājs, gastroenterologs, asociētais profesors Mārcis Leja: "Tās nereti sākas bērnībā vai agrā jaunībā, biežāk trešajā desmitgadē. Daudziem pacientiem slimība norit viegli, taču tā mēdz paasināties, jo īpaši, ja pacients nav saņēmis adekvātu ārstēšanos. Gadu laikā šiem pacientiem arī pieaug risks saslimt ar zarnu vēzi, vēl jo vairāk, ja cilvēks nevērīgi attiecas pret šo problēmu."Iekaisīgās zarnu slimības var būtiski ietekmēt dzīves kvalitāti. Pašlaik nav pieejama ārstēšana, kas pilnībā ļautu izveseļoties, tomēr ārstu rīcībā ir visai plašs terapijas arsenāls, kas parasti ļauj panākt labu kontroli pār slimības simptomiem un gaitu. Turklāt šī problēma tiek pastāvīgi pētīta un Rīgas Austrumu slimnīca ir vadošā iestāde Latvijā iekaisīgu zarnu slimību akadēmisko pētījumu veikšanā un materiāla vākšana pasaules līmeņa ģenētiskiem pētījumiem.
{baneris}
Minētās slimības uzskatāmas par attīstītu valstu problēmu. Latvijā saslimstība nav sasniegusi tik augstu līmeni kā, piemēram, netālajās Skandināvijas valstīs. Prof. Leja lēš, ka Latvijā varētu būt vismaz 1000 šādu pacientiem, taču pie speciālistiem nav reģistrējušies pat puse. "Sagaidāms, ka tuvākajos gados saslimstība ar šīm slimībām mūsu valstī varētu pieaugt," norāda gastroenterologs, "līdz ar to svarīgi izvērtēt, vai jums, jūsu bērnam vai partnerim nav iekaisīgajām zarnu slimībām raksturīgo simptomu, un, ja tādi ir, meklēt ārsta palīdzību." Prof. Leja min būtiskākos un šo slimību simptomus, kurus novērojot ir nepieciešama padziļināta izmeklēšana: ilgstoša vai periodiski atkārtota caureja / šķidra vēdera izeja ar gļotu un asins caurjaukumu, ilgstošas vai progresējošas sāpes vēderā, ilgstoši paaugstināta temperatūra, svara zudums (bez skaidri saprotama iemesla), bālums un vājums.
Gastroenterologs vērš uzmanību uz to, ka iekaisīgu zarnu slimību ārstēšana ir veicama regulārā ārsta pārraudzībā - pirmkārt, ģimenes ārsta vadībā, bet vismaz reizi gadā nepieciešams apmeklēt gastroenterologu. Tas nepieciešams gan iespējamo korekciju nozīmēšanai ārstēšanā, gan arī kontroles izmeklējumu nozīmēšanai. Būtiski, ka cilvēkiem, kas sirgst ar iekaisīgām zarnu slimībām 10 gadus un vairāk, onkoloģijas profilakses nolūkā nepieciešams veikt regulārus kolonoskopijas izmeklējumus, lai savlaicīgi būtu iespējams noteikt paaugstināta riska stāvokļus ļaundabīgām komplikācijām.