Banner 980x90

Stūra māja – iepazīsti čekas vēsturi Latvijā

Par “Stūra māju” jeb VDK ēku tiek dēvēts 1911. gadā celtais nams Rīgā, Brīvības ielas un Stabu ielas krustojumā, kur PSRS okupācijas laikā atradās Valsts drošības komiteja. 2014. gadā šajā namā tika izvietota ar čekas vēsturi saistīta ekspozīcija, ēka tika atvērta publiskai apskatei, kā arī ekskursijām pa cietuma kamerām, kabinetiem un citām telpām.

Kas bija čeka?

Tautā tā dēvētā čeka – Latvijas PSR Valsts Drošības komiteja – bija īpaša politiski represīva PSRS okupācijas struktūra Latvijas PSR teritorijā līdz pat 1991. gadam, kuras uzdevumi bija okupācijas režīma drošība, izlūkošana un pretizlūkošana. To boļševiki izveidoja jau drīz pēc savas varas nodibināšanas Krievijā 1917. gada decembrī, lai izmeklētu un fiziski apkarotu savus pretiniekus.

Stūra māja – čekas galvenā mītne

Par “Stūra māju” jeb VDK ēku tiek dēvēts nams Rīgā, Brīvības ielas un Stabu ielas krustojumā – 1911. gadā celts īres nams ar veikaliem pēc arhitekta Aleksandra Vanaga projekta. Tas ir bijis gan Tetera nams, gan Latvijas Finanšu ministrijas, gan vēlāk – arī Latvijas Iekšlietu ministrijas īpašums.

PSRS okupācijas laikā no 1940. līdz 1941. gadam un atkal no 1945. gada līdz 1991. gadam ēkā atradās Iekšlietu Tautas komisariāts un Valsts drošības komiteja (Padomju režīma galvenā represīvā iestāde). Pēc Latvijas neatkarības atgūšanas šeit līdz 2008. gadam darbojās Valsts policija. 

Saglabājot atmiņu un piemiņu par Stūra mājas brutālo pagātni PSRS okupācijas laikā, Okupācijas muzejs 2003. gada 14. jūnijā par tautas saziedotajiem līdzekļiem pie ēkas atklāja G. Panteļejeva un A. Veidemaņa veidoto piemiņas zīmi “Melnais slieksnis”. 2014. gadā Okupācijas muzejs tajā izstādīja ar čekas vēsturi saistītu ekspozīciju, ēka tika atvērta publiskai apskatei, kā arī ekskursijām pa cietuma kamerām un kabinetiem.

Baismīgie čekas pagrabi

 

Notiekot Latvijas okupācijai, 1940. gada 30. augustā tika izveidots Latvijas PSR Iekšlietu tautas komisariāts. Valsts drošības pārvalde tika pārcelta uz bijušo Latvijas Republikas Iekšlietu ministrijas ēku Brīvības un Stabu ielu stūrī.

Nams turklāt tika īpaši pārbūvēts represīvās iestādes vajadzībām, ar nolūku ne tikai pratināt Latvijas pilsoņus, kurus okupācijas režīms uzskatīja par pretiniekiem, bet arī sodīt – pagrabā iekārtoja kameras ieslodzītajiem un šautuvi nāves sodu izpildei. Pēc nāvessoda izpildes nošauto cilvēku līķi tika sakrauti kravas automašīnā, izvesti ārpus Rīgas un aprakti. PSRS okupācijas laikā čeka Latvijā ierosināja aptuveni 48000 krimināllietas par “noziegumiem” pret valdošo komunistisko režīmu.

Stūra māja Rīgā visā Latvijas okupācijas laikā un arī pēc neatkarības atgūšanas bija kļuvusi par totalitārās varas spilgtāko simbolu, arvien atgādinot par postošo karu, masu represijām un genocīdu pret tautu. Okupācijas laikā ēku nedrīkstēja ne fotografēt, ne uzkrītoši uzlūkot, jo par to draudēja aizturēšana un nopratināšana.

Stūra mājas ekspozīcija

Mūsdienās Stūra mājas apmeklētājiem tiek dota iespēja gida pavadībā apskatīt ēkas bēdīgi slavenos pagrabus, ieslodzījuma kameras, tāpat arī apcietināto pastaigu laukumus, pagalmu un restotos nopratināšanas kabinetus.

Latvijas Okupācijas muzeja izstāde “Izstaigā Stūra māju” veidota “Rīga – Eiropas kultūras galvaspilsēta 2014” programmas ietvaros. Nama oriģinālajā vidē izvietoti dažādi priekšmeti un planšetes ar dokumentiem, fotogrāfijām un skaidrojumiem, kas vēstī par čekas darbību okupētajā Latvijā no 1940. gada līdz pat 1991. gadam. Stūra māju iespējams apskatīt arī īpaši izveidotā virtuālā tūrē.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)