DAP: PTAC atzīst, ka "Stiga RM" maldinājis sabiedrību par dabas skaitīšanas ietekmi uz mežsaimniecību

Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) ir saņēmusi Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) atzinumu, ka mežsaimniecības uzņēmuma SIA "Stiga RM" izplatītajos reklāmas materiālos, kuros minēta dabas skaitīšana kā apdraudējums mežsaimnieciskajai darbībai, ir patērētāju maldināšana.

Rīga, 30.janv., LETA. Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) ir saņēmusi Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) atzinumu, ka mežsaimniecības uzņēmuma SIA "Stiga RM" izplatītajos reklāmas materiālos, kuros minēta dabas skaitīšana kā apdraudējums mežsaimnieciskajai darbībai, ir patērētāju maldināšana, aģentūru LETA informēja dabas skaitīšanas vadītājas asistente Ilze Reinika.

DAP pagājušā gada aprīlī vērsās PTAC, jo "Stiga RM" plašsaziņas līdzekļos izplatīja nepatiesu informāciju par DAP īstenoto dabas skaitīšanu. Pēc vairākkārtējas saziņas ar DAP un uzņēmumu PTAC atzinumā norāda, ka uzņēmums nav sniedzis pierādījumus par apgalvojumu, ka "līdz šim dabas skaitīšanas rezultātā ir izveidoti vairāk nekā simts mikroliegumu", līdz ar to izplatītā informācija ir nepatiesa un maldinoša.

"Tā kā visaptverošā valsts dabas vērtību inventarizācija Latvijā notiek pirmo reizi, netrūkst viedokļu un interpretācijas par dabas skaitīšanas nepieciešamību, norisi un iegūto datu nākotnes pielietojumu. Tomēr aicinu ikvienu izvērtēt konkrētā informācijas sniedzēja motivāciju, zināšanas un, iespējams, savtīgās intereses. Jautājumus ikviens var uzdot kompetentiem DAP darbiniekiem, sazinoties sev ērtā veidā," uzsver dabas skaitīšanas vadītāja Irisa Mukāne.

Dabas vērtību patiesai novērtēšanai ārkārtīgi būtiska ir sabiedrības izpratne un zināšanas, kas ir pamatā pareizai biotopu apsaimniekošanai un attiecīgi to saglabāšanai. 

"Dzīvotni, kas veidojusies gadu desmitu vai pat simtu laikā, var iznīcināt vien dažās stundās, savukārt atjaunot to reizēm nevar vairs nekad. Dabas skaitīšana sniedz būtisku informāciju par biotopiem un dabas vērtībām īpašumā, turpmākā rīcība ar iegūtajiem datiem jau paliek paša īpašnieka ziņā," pauž Mukāne.

Viņa pauž cerību, ka aizsargājamas dzīvotnes konstatēšana un DAP piedāvātās papildu zināšanas sekmēs Latvijas dabas vērtību ilgtspējīgu pastāvēšanu, jo daba bez cilvēka lielākoties var pastāvēt, bet otrādi ne. 

DAP vērš uzmanību, ka biotopu uzskaite īpašumā nenozīmē saimnieciskās darbības ierobežojumus. Zemes īpašnieks, kura zemē ir konstatēts vērtīgais biotops, var saimniekot savā īpašumā, tāpat kā līdz šim - saskaņā ar spēkā esošo likumdošanu. 

Plašākā un korektākā informācija par dabas skaitīšanu pieejama vietnēs "www.skaitamdabu.gov.lv", "www.daba.gov.lv", kā arī "www.varam.gov.lv".

 

Biotopu apzināšana norit dabas skaitīšanas jeb ES Kohēzijas fonda projektā "Priekšnosacījumu izveide labākai bioloģiskās daudzveidības saglabāšanai un ekosistēmu aizsardzībai Latvijā". Visu dabas skaitīšanas aktivitāšu īstenošana paredzēta līdz 2023.gadam. 

LETA jau ziņoja, ka DAP pagājušā gada pavasarī vērsās PTAC, aicinot izvērtēt un atsaukt Kurzemes raidstacijās skanošo uzņēmuma SIA "Stiga RM" reklāmu, kurā tiek pausta, pēc DAP domām, maldinoša informācija par dabas skaitīšanas projekta aktivitātēm.

Reklāmā maldināja par dabas skaitīšanu un aicināja mežu īpašniekus nekavējoties uzsākt mežizstrādi. 

"Esam arī iepriekš saskārušies ar mežizstrādātāju izplatītām reklāmām, ar sabiedrību maldinošu informāciju par dabas skaitīšanu nolūkā iebiedēt meža īpašniekus, mudinot pieņemt nepārdomātus un ekonomiski nepamatotus lēmumus par savu īpašumu, tādējādi vairojot reklāmas iesniedzēju peļņu. Uzskatām, ka šī ir klaji negodīga rīcība no mežu apsaimniekotāju puses. Aicinām sabiedrību neļauties maldinošām reklāmām," pauda tā laika DAP ģenerāldirektors Juris Jātnieks.

Kā liecina "firmas.lv" pieejamā informācija, "Stiga RM" dibināts 1994.gadā. Uzņēmums reģistrēts Tukumā, un pilnībā pieder Andrim Ramoļinam. 2017.gadā uzņēmums darbojies ar 1 344 542 eiro apgrozījumu un 180 871 eiro peļņu, bet 2018.gadā jau ar 24 177 895 eiro apgrozījumu un 1 904 730 eiro peļņu. "Stiga RM" uz 2019.gada 15.aprīli bija Valsts ieņēmumu dienesta administrētie nodokļu parādi 106 228 eiro apmērā.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)