Eksperimentu diena Alojā pulcējā zinātkārus skolēnus
Avots: Alojas novada pašvaldībaLai praktiski parādītu, cik interesanta var būt fizika, Alojas novada 8.- 9.klases skolēni tika aicināti uz eksperimentu dienu Alojā.
Kopā ar 10.klases skolēniem tika sagatavota interesanta programma. Kopā ieradās vairāk nekā divdesmit Staiceles vidusskolas, Ozolmuižas un Alojas Ausekļa vidusskolas skolēni, kam interesē eksaktie priekšmeti.
Sākot darbošanos, interesentus sveica AAV direktore Inese Bite, novēlot daudz jaunu atziņu par procesiem dabā, kā arī savstarpēju iepazīšanos un sadarbību.
Alojas 10.klases skolēni sāka darbu ar savu fizikas zināšanu praktisko pielietojumu - vairākiem pašu gatavotiem video klipiem, konkursiem un grupu uzdevumu. Mārtiņš un Edgars visiem parādīja eksperimentus ar elektrības mašīnu un ūdens vārīšanu 30 grādu temperatūrā, izmantojot vakuumsūkni.
Kad tika izlozēti dalībnieku numuri, sadalījušies pa divi, un iepazinušies ar darba gaitas aprakstiem, visi ķērās pie praktiskiem darbiem. Katram pārim bija jāiziet visas "stacijas", kā arī individuāli varēja izpildīt burtu mīklu par enerģiju.
Visi eksperimenti tika sadalīti divās daļās. Pirmajā tika veikti tie, kas saistās ar ūdeni - eksperimenti ar pašu gatavotiem ģeometriskiem ķermeņiem ziepjūdenī, strūklakas gatavošanu, interesantiem eksperimentiem ar glāzi un papīru, sniega kausēšanu, u.c. Tika veikta arī apgaismojuma mērīšana dažādās vietās, cilvēka redzeslauka noteikšana, eksperimenti ar baltās gaismas vērošanu spektroskopos. Tāpat notika lāzerstaru gaitas pētīšanu stikla prizmās un spoguļos.
Kad visi bija veikuši pirmās daļas darbus un ieguvuši 10.klases ekspertu atzīmi darba lapā, interesenti ķērās pie vēl interesantākām lietām - elektrisko ķēžu saslēgšanas. Šeit veidojām elektromagnētus, lai paceltu lielus smagumus, veidojām elektromotorus, kas pacēla diegā iekārtu lodīti. Atsevišķi darbi bija par strāvas stipruma un sprieguma mērīšanu, pretestības aprēķināšanu, kā arī tās mainīšanu ar reostata palīdzību. Patika arī elektrisko lampiņu degšana un to spožuma regulēšana. Gatavojām arī elektrisko zvanu ar elektromagnētisko spoļu palīdzību. Ar stroboskopu tumsā varēja redzēt, kā ventilatora lāpstiņas it kā stāv uz vietas, bet patiesībā griežas, bet ūdens pilieni, pilot pārvietojas uz augšu. Ar 10.klases skolēnu – ekspertu palīdzību visi varēja pārliecināties, ka tas ir saprotami, interesanti un praktiski izdarāms.
Vairākus eksperimentus, protams, tika aizgūti arī no Zinātnieku naktī Rīgā. Ceru, ka katram izsniegtā. Uz sarakstu